in

NASA,Venüs’e Geri Döneceğini Açıkladı

imago images 103954211/ Pictures of the eight and nine planets of the solar system PUBLICATIONxNOTxINxCHN 725369759597068346 (imago images 103954211/ Pictures of the eight and nine planets of the solar system PUBLICATIONxNOTxINxCHN 725369759597068346,

Venüs’ün yapısını daha yakından incelemek ve Gezegenin nasıl bu kadar sıcak bir hale geldiğini anlamak isteyen NASA, 2028-2030 seneleri arasında DAVINCI+ ve VERITAS olmak üzere Venüs’e iki değişik görev tertip edeceklerini izah etti.

Dünya, insanlar için yaşanılabilir bir yer olmasına karşın ona en yakın olan seyyare Venüs, bilim dünyasında cehennem olarak adlandırılıyor. Atmosferinde bulunan yoğun karbondioksit bulutlarınının sera tesiri yaratması, Venüs’ü yaşanılabilir olmaktan çok uzak bir yer yapıyor. 

NASA, Dünya gelişme kaydederken Venüs’ün neden bu hale geldiğini anlayabilmek için, 2030 seneye kadar Venüs’te gerçekleştirecekleri iki değişik görevi duyurdu. DAVINCI+ ve VERITAS olarak adlandırılan bu görevler, bir yandan gezegenin jeoloji tarihini araştıracak bir yandan da seyyarenin karbondioksit dolu atmosferinin evrimini inceleyecek. 

NASA: Venüs’ü yine keşfedeceğiz

NASA Başkanı Bill Nelson, iki görev ile ilgili; “Bu iki kardeş görev sayesinde Venüs’ün yüzeyinin mermi eritecek kadar cehenneme nasıl döndüğünü araştıracağız” ifadelerinde bulundu. Her birine 500 milyon dolar yatırım yapılan görevlere, 2028 – 2030 senesi tarihleri arasında başlanması bekleniyor. 

DAVINCI+ ( Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging), Venüs’ün derin atmosferinde bulunan soy gazların madde yapısının incelenmesi ve görüntülenmesi mananına geliyor. Venüs’ün sıcak atmosferinin içine bırakılacak küre şeklindeki bir araç sayesinde NASA, Venüs’ün karbondioksitten oluşan atmosferinin nasıl oluştuğunu inceleme fırsatı yakalayacak ve bu arada gezegenin bir zamanlar ummana sahip olup olmadığını araştıracak. 

NASA, bu arada DAVINCI+  ile beraber gezegenin Dünya ile benzerlik gösteren jeolojik hareketlerini inceleyecek ve Dünya’da bulunan bilim insanlarına data göndererek, karasal gezegen oluşumu ile ilgili yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Diğer görev VERITAS ise DAVINCI+’tan bir sene önce başlayacak ve seyyaresi uzaktan izleyecek. VERITAS, bir radar formu kullanıp üç boyutlu yapılar oluşturarak seyyarede hala volkan ve zelzelelerin olup olmadığını kontrol edecek. Şayet Venüs’te volkan belirlerse, kızılötesi tarama kullanarak aktif volkanların atmosfere su buharı salıp salmadığı araştırılacak. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

SIRA DIŞI HOBİLERİ OLAN 7 FUTBOLCU

Apple, Havadan Şarj Edecek Kablosuz Şarj Üstünde Çalışıyor