in

Barselona'daki Sosyal Mesafesiz Konser Deneyinin Sonuçları

Barselona’da geçtiğimiz Aralık ayında tertip eden geniş katılımlı konser deneyinin neticeleri izah etti. Maske kullanma şartıyla sosyal mesafesiz olarak gerçekleştirilen konserde kullanılan test ve havalandırma yollarının güvenli olduğu belirtildi.

Koronavirüs salgınının en büyük tesirlerinden biri kalabalık sosyal etkinlikler üzerinde oldu. İnsanların geniş kitleler halinde olmaktan çekinmesi ve bu arada bu vaziyetin tek başına oluşturduğu riziko, yeni tertip etmeleri ve yeni ilmi araştırmalar yapılmasını gerektirdi.

Sosyal mesafeli konser tecrübelerinin yanında aynı vakitte maske ve test uygulaması ile tertip edebilecek sosyal mesafesiz konserler de seçenekler arasında bulunuyordu ve İspanya geçtiğimiz Aralık ayında ikinci seçeneği inceleyebilmek için bir konser deneyi gerçekleştirdi.

Konserde katılımcılar sosyal mesafe olmadan eğlendi:

Tertip eden konser etkinliğine takriben bin kişi katıldı. Konser öncesinde sabah saatlerinde denek grubunda yer alan 18 – 59 yaş aralığındaki takriben 500 kişiye hızlı netice veren ve yeni geliştirilen Ag-RDT testi yapıldı. Bu testin neticeleri kullanıcıların telefonlarına indirdikleri bir uygulama üzerinden 15 dakika içerisinde paylaşıldı. Kullanıcıların telefonlarına aynı vakitte teması saptayabilmek için de bir uygulama yüklendi.

Bu katılımcılardan alınan örnekler, çapraz kontrol yapılabilmesi için PCR testlerine ve hücre kültürü analizine de tabi tutuldu. Kontrol grubundaki 495 kişiden 15’inin ve deney grubundaki 465 kişiden 13’ünün  Ag-RDT testi negatif çıkmasına karşın TMA testleri pozitifti. PCR testi her grupta birer olayda pozitif çıkarken hücre viral kültürü örnekleri ise tüm olaylarda negatif netice verdi. Olaydan 8 gün sonra, kontrol grubundaki iki kişide Ag-RDT ve PCR pozitif netice bulunurken, diğer grupta Ag-RDT veya PCR testi pozitif sonuçlanan kimse olmadı.

Katılımcılar etkinlik süresince maske kullanmaya devam etti ve konser salonunun havalandırma sistemleri aktif olarak çalıştı. Alandaki karbondioksit miktarı kontrol edildi. Ayrı olarak salonun sıcaklık değerleri de daimi kontrol altında tutuldu. 

”Sonuçlar kültürel faaliyetlerin yine başlatılmasına yardımcı olabilir”:

Araştırmayı yürüten bilim insanları, neticeleri Lancet tıp mecmuasında yayınladı. Araştırma ekibi, ”Çalışmamız, kapsamı geniş bir önleyici müdahale dahilinde bir COVID-19 salgını esnasında kapalı alanda toplu toplanma olaylarının güvenliğine ait ön ispat eder sunmaktadır. Veriler, ehemmiyetli sosyokültürel ve ekonomik tesirleri olabilecek COVID-19 sırasında durdurulan kültürel faaliyetlerin yeniden başlatılmasına yardımcı olabilir” sözleriyle duyurdu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Unutulmaz 7 Şampiyolar Ligi Finali

SIRA DIŞI HOBİLERİ OLAN 7 FUTBOLCU