in

Avustralya’da 3.000 Yıl Sonra Tazmanya Canavarı Doğdu

3.000 sene önce Avustralya’dan silinen Tazmanya canavarları, bu vakitten beri ilk kez bölgede bir doğum yaptı. 7 sıhhatli yavrunun dünyaya geldiği doğum, yıllardır türün bu bölgede tekrar çoğalması için sürdürülen savunma çalışmaları sayesinde meydana geldi.

Birçoğumuzun çocukken Looney Tunes çizgi filmlerinden duyduğu, nadir bir hayvan olan Tazmanya canavarı, bin yıllar sonra ilk sefer kendi ana vatanında üredi. 3.000 sene önce Avustralya’dan silinen türün bölgeye dönüşü, 7 yavrunun dünyaya geldiği yarı tabii bir doğumla gerçekleşti.

Yıllardır bir sığınakta savunan ve soylarının devamı için çalışmalar yürütülen Tazmanya canavarları, başka ülkelerden bu amaçla Avustralya ana karasına getirilmişti. Çalışmaların pozitif netice vermesiyle 30 yüzyıl sonra ilk kez bölgede bir Tazmanya canavarı doğumu gerçekleşti.

3000 yılın hemen peşinden ilk Tazmanya canavarı doğumu

Avustralya’nın Tazmanya bölgesinde ilk sefer ortaya çıkan Tazmanya canavarları, bin yıllar önce azalmaya başlamıştı. Nitekim Avustralya yabani köpeklerinin ve insanların bölgede artış göstermesi, türün sonu oldu. Başka bölgelere göç ettiği veyahut götürüldüğü için soyu tamamiyle tükenmeyen Tazmanya canavarları, 3.000 yıldır kendi bölgelerinde üreyemedi; ta ki 2 gün önceye kadar.

New South Wales bölgesinde bulunan Barrington Natürel Hayatı Savunma Alanı, tehlike altındaki türleri savunma ile ilgili ehemmiyetli bir kilometre taşı olarak sayılan doğuma hane sahipliği etti. Geçen yıl 26 tane Tazmanya canavarı, bu bölgede doğal koşullarda yaşamaları için serbest bırakılmıştı. Geçen 1 sene hemen peşinden 3.000 senedir ilk sefer bölgede doğum yaptıkları gözlemlendi.

Türün ana vatanındaki varlığı savunmaya ve sayıları artırılmaya çalışılıyor. Ancak bu hayvanlar arasında çok kolay dağılan bir kanser türü, varlıklarını tehdit etmeye devam ediyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Müzik Yıldızları Hakkında 7 adet komplo teorisi

Unutulmaz 7 Şampiyolar Ligi Finali