in

Sağlık Bakanı Aşı Sorununun Bittiğini Açıkladı:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a yaptığı izahta aşı meselenini tamamiyle çözüldüğünü söyledi. Haziranda 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını söyleyen Koca, aşının yaygınlığıyla yasakların da azaltılacağını dile getirdi.

Koronavirüs, 2020 seneyin ilk aylarında tüm dünyaya dağılmış vaziyetteyken Türkiye, virüsle ilk kez Mart 2020’de tanıştı. O günden bugüne yapılan testlerde toplamda 5 milyon 169 bin olay kayda geçti ve 45.840 kişi virüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Virüse karşı mücadelede tüm dünyada en beklenen gelişmeyse aşıydı.

Aşıların geliştirilmesiyle Türkiye de aşı geliştiricilerinden aşı tedarikine başladı. Önce Çinli şirket Sinovac ile anlaşıldı, hemen peşinden Rus Sputnik V aşısı ve BioNTech/Pfizer tarafından geliştirilen aşı için anlaşmalar yapıldı. Geçtiğimiz günse bugüne kadar aşı ile ilgili aldığımız en sevindirici haberlerden birisi geldi: Türkiye, 120 milyon doz BioNTech/Pfizer aşısı için anlaşma sağladı

Aşı meselesi çözüldü:

BioNTech/Pfizer aşısının her ferde 2 doz yapıldığı göz önüne alındığında, yapılan anlaşma 60 milyon yurttaşın aşılanabileceği mananına geliyor. Bu da öncelikle akıllarda aşı meselesinin bitip ermediği sualini oluşturuyor. İşte bu sual ve daha fazlası, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’ın suallerini yanıtlayan Koca, “Türkiye’nin aşı meselesi halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?” sualine “Bu iş bitmiştir. Mesele çözülmüştür.” cevabını verdi. Hemen peşinden BioNTech aşılarının gelmesiyle beraber izlenecek yolu da aktardı. Fahrettin Koca, haziran ayında 20 yaş üstü herkesin aşılanacağını izah etti.

Gelen 30 milyon aşı, 30 milyon kişiye ilk doz olarak yapılacak:

Bugüne kadar gelen aşıların ikinci dozunun yedeklenip elde tutulduğunu, belli bir müddetin hemen peşinden da yedeklenen aşıların yapıldığını aktaran Ahmet Hakan, haziran başı / mayıs sonu itibarıyla gelecek 30 milyon BioNTech aşısında bu uygulamanın olmayacağını belirtti. Bunun nedeniyse Bakan Koca tarafından şu şekilde izah etti:

30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, %78 oranında bir savunma sağlıyor. O savunmadan faydalanacağız. Bu bizim için ehemmiyetli bir kazanım olacak. Böylelikle yaza daha güvenli girmiş olacağız.

Gelen 30 milyon aşının birinci doz olarak 30 milyon kişiye yapılacağını aktaran Koca, ikinci doz aşınınsa ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını izah etti. Böylelikle birinci dozu yaptıranlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacak. Koca, ayrı olarak Sputnik ve Sinovac aşılarının hiç gelmemesi vaziyetinde dahi aşı meselenin çözülmüş şekilde kalacağını dile getirdi.

Aşılamanın yaygınlaşmasıyla yasaklar azaltılacak:

Uygulanan önlemlere değin de izah yapan Koca, aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte kapanmadan ziyade şahsi savunmanın asal olduğu bir sürece geçeceğimizi aktardı. Bu süreçte şahsi kontrollerin olacağını, kişisel savunucu önlemlerin artırılacağını ve yasaklamaların azaltılacağını söyledi. Son olarak 20 yaş altına aşılama ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

BioNTech aşısının 16 yaşa kadar bir mesele teşkil etmediği otoriteler tarafından belirledi. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, 16 yaşa kadar aşı yapıyor. Biz de ekim başına kadar 16 yaş üstünü aşılamış oluruz diye düşünüyorum. Aynı zamanda BioNTech’in 12 yaş üstüne yapılıp yapılamayacağına dair bir araştırma var. O araştırmanın neticesi birkaç hafta içinde netleşecek. O vaziyette da 12 yaşa kadar inebiliriz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Twitter Mavi Tik Başvurularını Herkese Açtı

Bir Araştırmaya Göre Zenginler Gerçekten de Fakirleri Anlamıyor