in

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Normalleşme Sürecini Açıkladı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, gerçekleştirilen 4 saatlik bakanlar kurulu toplantısı sonrası salgın sürecine ait izahlarda bulundu. Erdoğan, izahında salgının yine kontrol altına alındığını söyledi.

17 günlük tam kapanmanın hemen peşinden kademeli normalleşme  sürecine geçen Türkiye’de olay sayılarının tekrar düşüşe geçmesiyle beraber alınacak yeni kararlar merakla bekleniyor. Bu kapsamda gözler, bugün öğlen saatlerinde başlayan ve alınacak yeni kararların tartışıldığı Kabine Toplantısı’na çevrildi.

Takriben 4 saat müddetin Bakanlar kurulu Toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, gündeme değin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, 1 Haziran sonrası normalleşme sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair ayrıntıların da toplantıda değerlendirildiğini dile getirdi. 

Erdoğan’ın izahlarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Tam kapanmanın da tesiri ile vaka sayılarının düştüğünü belirten Erdoğan, salgının yeniden kontrol altına alındığını dile getirdi. Bundan sonraki süreçte bu şekilde kapsamı geniş kapanmalara gerek olmayacağını ifade eden Reisicumhur, 1 Haziran’a kadar devam edecek kademeli normalleşme süreci sonrası normalleşmenin nasıl devam edeceğine dair ayrıntıları önümüzdeki günlerde izah edeceklerini söyledi. Erdoğan, aşı çalışmalarının da hız kazanacağını ve başta öğretmenler olmak üzere riziko grubunda bulunan kişilerin hızlı bir şekilde aşılanacağını belirtti. Izahlardan öne çıkanlar ise şu şekilde:

  • “Ramazan ayı süresince uyguladığımız kısmi ve tam kapanma önlemleri sayesinde salgını yeniden büyük ölçüde kontrol altına aldık.”
  • “Kabine toplantımızda 1 Haziran’dan itibaren başlayacak kademeli normalleşmenin 2. etabını görüştük. Önümüzdeki günlerde gelişmelere göre bu konudaki uygulama asallarını paylaşacağız.”
  • “Anaokulları ve kreşler açılacak, diğer eğitim öğretim kademeleri konusunda süreç daha sonra belirlenecektir.”
  • “Aşı faaliyetlerine hız veriyoruz. Öğretmenler başta olmak üzere, riskli grupların tamamının bir an önce aşılanmasını sağlamaya çalışıyoruz.”
  • “Hafta içi 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Hafta sonu yasağı da mayıs ayı sonuna kadar devam edecek.”

Erdoğan izahında bu arada iki grup halinde pek çok değişik meslek grubuna bir defaya mahsus olmak üzere destek ödemeleri yapılacağını duyurdu. İlk grupta yer alan kahve, kahve, pastane, internet kafeler gibi işletmelere bir defaya mahsus 5 bin TL destek olunacakken ikinci grupta bulunan müzisyenler, bakım onarım, tamirat, oto yıkama gibi işletmelere de 3.000 TL destek olunacağını duyurdu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yaşlı Yıldızlar, Sanılandan Çok Daha Hızlı Dönüyor

Spotify Uygulama İçinde Sanal Konserler Olacağını Duyurdu