in

Netflix, Nasıl Bu Kadar Başarılı Bir Şirket Oldu ?

Bugün online film, dizi izleme platformu dediğimiz zaman ilk akla gelen isim olan Netflix, ülkemiz dahil dünya genelinde milyonlarca aboneye sahip ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. Peki, Netflix bu başarılı noktaya nasıl geldi? Netflix’in en başarılı online platform olma sırlarına ve Netflix Türkiye hizmetine yakından bakalım.

Netflix nedir gibi kolay bir sorunun yanıtı artık herkes tarafından bilinmektedir. Dünya çapında yüz milyonlarca aboneye sahip olan Netflix dijital içerik platformu, çok değil bundan birkaç sene önce evlere DVD göndermekle işe başlamıştı. İnsan düşünmeden edemiyor, ne oldu da bu şirket bugün milyarca dolarlık orijinal yapımlarını dünyanın farklı noktalarındaki milyonlarca insana ulaştırabilen bir platform haline geldi?

Netflix başarısının arkasında illuminati gibi gizli bir örgüt veya uzaylılar yok. Yalnızca teknolojinin nabzını tutan ve insanların izleme alışkanlarını en az onlar kadar iyi bilen bir ekip var. Her ne kadar eleştirilecek bir çok noktası olsa da bugün Netflix dijital içerik platformunun ülkemiz dahil tüm dünya tarafından sevildiğini, artık vazgeçilmez bir izleme alışkanlığı sunduğunu ancak her şeye rağmen Netflix Türkiye’de yolunda gitmeyen şeyler olduğunu kabul etmek gerekmektedir.

Netflix, ilk zamanlarında DVD kiralama şirketiydi. Filmleri aşağıda belirtilen şekilde evinize postalardı. Netflix dizisi veya filmi yoktu:

Netflix, Ağustos 1997 tarihinde Amerika Kaliforniya’da Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurulmuş olduğu zaman insanlar film izlemek için ya sinemaya gitmek ya yüksek ücretler ödeyip DVD satın almak veya bu DVD’leri kiralamak mecburiyetindeydı. Ancak DVD kiralama işi zordu. Çünkü belirli bir kiralama süreniz oluyor, geç getirdiğinizde yüksek bedeller ödemek mecburiyetinde kalıyordunuz.

Netflix ise tıpkı bugün olduğu gibi bir abonelik sistemi sunuyor, dilediğiniz kadar filmi evinize kadar gönderiyor ve diğer can sıkıcı detaylarla abonelerini sıkmıyordu. Bu yenilikçi fikir uzun bir süre başarı ile çalıştı. Ancak bir noktada insanların izleme alışkanlarının internete kaydığını fark ederek bir online platform kurdular ve DVD işi ile beraber bir süre devam ettiler. Kısa zaman sonra ise DVD kiralama işi bütünüyle sonlandırıldı.

Korsanla mücadele için online platforma geçiş yapıldı:

2010 senesinden sonra internet kullanımı yaygınlaşmış ve insanlar artık farklı web siteleri üzerinden film ve dizi izlemeye başlamışlardı. Artık kimse kolay kolay DVD kiralamayı tercih etmiyordu. Bu durumu gören Netflix yöneticileri bir online izleme platformu kurdular ve bazı yayınların haklarını satın alarak bu platformda yayınlamaya başladılar.

Netflix online platform eksiksiz olarak 2007 senesinde faaliyetlerine başlamıştır. Ancak 2013 senesinde yapımcılığını üstlendikleri House of Cards ile tam anlamı ile bugün bildiğimiz Netflix halini almanın ilk adımlarını atmıştır. House of Cards ile başlayan Netflix orijinal içerik furyasının bugün dünyanın farklı ülkelerindeki yerel prodüksiyonlarla ortak gerçekleştirmiş olan yapımlarla devam ettiğini hepimiz biliyoruz.

Reklamsız ve ücretli abonelik modelini popülerleştiren şirket:

Netflix, online bir içerik platformu olarak faaliyet göstermeye başladıktan sonra en dikkati çeken adımı orjinal dizilerini bölüm bölüm yayınlamak yerine tüm sezonu bir anda izleyiciye sunması oldu. Böylece izleyiciler her hafta belirli bir gün ve saati beklemeden kendi uygun saatleri çerçevesinde sevdikleri diziyi diledikleri kadar izleyebiliyorlar.

İzleyiciye sunulmakta olan bu esnekliğe artık alışmış olsak da o güne kadar hiç karşılaşmadığımız bir durumdu. Üstelik bu esneklik sadece içerikle değil, izleme cihazlarıyla da sağlanıyordu. Netflix, ilk çıktığı günden beri bilgisayarlarda, televizyonlarda, mobil cihazlarda izlenebilir bir platformdur. Tüm yeniliklere hızla adapte oldu ve izleyiciyi kendisinden bir an olsun mahrum bırakmadı.

Farklı kablolu yayınlara ve uydu yayınlarına da ücret ödeyerek sahip oluyoruz. Ancak buralarda para ödediğimiz yetmezmiş gibi bir de üstüne reklam tanıtım izliyoruz. Netflix bu noktada da öne çıkıyor ve farklı abonelik paketlerinden hangisini tercih ederseniz edin, kullanıcıya hiçbir reklam tanıtım göstermiyor. Üstelik orijinal yapımların içerisine gizlenmiş reklam tanıtımlar bile yok. Bu konu da tam bir kullanıcı dostu olduğunu söylemek gerekmektedir.

Netflix orijinal yapımları işi bambaşka bir noktaya getirdi:

Tüm televizyon ken temellları ve yayın platformları bazı dizi, film ve belgesellerin yapımcılığını da üstlenerek izleyiciye daha fazla seçenek sunmayı ve rakiplerini alt etmeyi hedeflemişlerdir. Ancak Netflix bu konu da da çığır açan adımlar atıyor. Netflix orijinal içerikleri için dünya genelinde milyarlarca dolar bütçe harcanıyor. Bu rakamın yanına yaklaşan bir platform şu anda yok.Üstelik Netflix sadece orijinal içeriklerini yaratmakla kalmıyor. Yayın hayatına başladığı ülkelerin izleme alışkanlıklarını takip ediyor ve bu ülkelerde sevilen yapımların yayın haklarını alarak platforma ekliyor. Elbette, yayın yapmış olduğu ülkeye özel altyazı ve dublaj eklemesinden bahsetmiyoruz bile.Netflix orijinal yapımlarında dikkati çeken başka bir nokta ise evrensellik. Normal şartlar altında açıp da izlemeyeceğimiz bir ülkenin yapımını Netflix’te görebiliyoruz, üstelik kendi dil seçeneklerimizi de belirleyebiliyoruz. Bir yapımcı olarak sadece o ülkenin seveceği içerikler yapabilecekken Netflix, orijinal yapımların sadece yerelde değil bütün dünyada izlenebilir olmasını amaçlıyor.

Sadece dizi ve film çekmek, yayınlamak yetmiyordu. Gelişmiş algoritmalar devreye girdi:

Farklı yayın hizmetlerine abone olmak kolay, aboneliği iptal etmek ise zordur. Hala faks çekilmesini isteyen hizmet sağlayıcılarının olduğunu bile biliyoruz. Netflix ise abone olma ve abonelik iptalini tek tıkla çözmenizi sağlıyor. Gelişmiş teknik servis desteğiyle istediğiniz zaman bir platform yetkilisine ulaşabiliyor ve sorununuzu çözebiliyorsunuz.Netflix’in başka bir ön plana çıkan noktası ise gelişmiş tavsiye algoritma sistemi. Bu sistem, abonenin izlediği yapımları inceliyor ve platformda yer alan benzer yapımları en temel akışta gösteriyor. Yani bir şeyler keşfermekle uğraşmadan eksiksiz olarak izlemeyi seveceğiniz bir içerik ile karşılaşıyorsunuz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Montrö Boğazlar Sözleşmesi

Türk Yıldızları'nın Gösteri Uçağı Düştü: Pilotumuz Şehit Old