in

Starlink'e Yeni Rakip OneWeb

Birleşik Krallık merkezli OneWeb, SpaceX’in Starlink projesiyle öne çıkan uzaydan internet hizmeti için çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz gün 36 yeni uyduyu yörüngeye fırlatan şirket, haziran ayında yapılacak beşinci fırlatmayla Birleşik Krallık’ın tamamına geniş bant hizmeti vermeyi amaçlıyor.

Londra merkezli global iletişim şirketi OneWeb, dünya genelinde uydudan geniş bant internet hizmeti vermek için çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 36 uyduyu yörüngeye fırlatan şirket, Elon Musk’ın Starlink projesine direk olarak rakip olacak bir proje üstünde çalışıyor.

İki proje arasındaki tek fark ise Musk’ın Starlink hizmetinin OneWeb’in çok daha ötesinde olması. Zira şu an için yörüngede 550 kilometrede yaklaşık 1.300 Starlink uydusu bulunuyor ve 2027 senesinin ortasına kadar yaklaşık 42.000 uydunun daha fırlatılması planlanıyor.

OneWeb’in yörüngedeki uydu sayısı 146’ya çıktı:

Öte yandan OneWeb, dünya genelinde bir hizmet sağlamak amacıyla yörüngede 1.200 kilometrede toplam 648 uyduya sahip olmayı planlıyor. Şirketin yörüngedeki uydu sayısı, 25 Mart’ta yapılan son fırlatmayla beraber 146’ya ulaşmıştı.

Bir şirket yetkilisine göre OneWeb, önümüzdeki günlerde üç yeni fırlatma daha yapacak. Şirket, haziran ayında yapılacak beşinci fırlatmayla beraber Birleşik Krallık’ın tamamına geniş bant hizmeti sağlamayı hedeflerken 2022 ortasına kadar da Avrupa’nın geri kalanı ve Afrika’nın bazı kısımları dahil olmak üzere pek çok alana hizmet sağlamayı planlıyor.

Dünya genelinde faaliyette bulunan Starlink ile karşılaştırıldığında geride kalıyor gibi görünse de OneWeb, bilinçli olarak yavaş ilerlediklerini söylüyor. Bir şirket yetkilisi, konu hakkında yapmış olduğu açıklamada, büyük uzay şirketlerinin binlerce uyduyu fırlatma şeklinin gelecek nesillerin uzaydan yararlanabilmeleri açısından sorumlu bir davranış olmadığını söyledi.OneWeb, Starlink’in tam tersine uydudan internet hizmetini direk olarak tüketicilere değil, telekomünikasyon firmalarına sunuyor ve tüketiciler, telekomünikasyon şirketleri üstünden internete erişiyor. Fiyat noktasında ise şirket, fiyatlandırmayı telekom firmalarına bırakacağını çünkü müşterilerini en iyi onların tanıyacağını söylüyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

SpaceX Dragon Kapsülü Tasarımı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi