in

SpaceX Dragon Kapsülü Tasarımı

SpaceX, astronotların uzayda başlarını dışarı çıkarıp cam bir kubbenin altında manzaranın tadını çıkarmalarına olanak sağlayacak yeni kapsül tasarımını paylaştı. Tasarımda kapsülün tepesinde kapaklı cam bir kubbe bulunuyor.

SpaceX, Twitter hesabında yeni Dragon kapsülü tasarımını paylaştı. Paylaşılan tasarımda Dragon kapsülünde astronotların içerisinde oturabilecekleri cam bir bölme yer almakta. Bu cam bölme, astronotların uzay manzarasının tadını çıkarmasını sağlayacak.

SpaceX tarafından “Mürettebat için yeni bir manzara” biçiminde yorumlanarak paylaşılan görselde kapsülün tepesinde açılan bir bölme içine yerleştirilmiş camdan kubbeyi görüyoruz. Bu bölme sayesinde astronotlar, aralarında sadece camdan bir kubbe ile bir bakıma uzayla temas etmiş olacaklar.

‘en çok ‘uzayda’ hissedeceğiniz yer’

SpaceX’in yeni Dragon kapsülü paylaşımını şirketin kurucusu ve CEO’su Elon Musk da kendi Twitter hesabında paylaştı. Musk’a göre bu cam kubbe, ”muhtemelen en çok ‘uzayda’ hissedebileceğiniz yer”. Yeni Dragon kapsülü, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak ve yolculuk boyunca astronotlara yeni bir bakış açısı sunacak.

Dragon kapsülü şu anda NASA’nın ISS’e astronot taşıma noktasında en önemli kaynaklarından biri. NASA, 2011 senesinde uzay mekiği görevlerini tedavülden kaldırmıştı ve astronotlar Roskosmos uzay araçlarıyla ISS’ye gidebiliyordu. SpaceX, Boeing gibi şirketlerin araçlarının kullanılması astronotların ISS’ye ulaştırılması noktasında NASA’ya değişik bir kapı açmış oldu.Yapılan paylaşımlarda cam kubbeli etkileyici Dragon kapsülü tasarımına dair herhangi bir ayrıntıya yer verilmedi. Dolayısıyla bu tasarımın ne zaman hayata geçirileceği veya bir konsept tasarım olup olmadığı bile bilinmiyor. SpaceX’in fotoğrafı internet sitesinde de bu tasarımın yer aldığı herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmadı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Maliye Bakanlığı Kripto Para Vergisini Doğruladı

Starlink'e Yeni Rakip OneWeb