in

Maliye Bakanlığı Kripto Para Vergisini Doğruladı

1 Nisan öğle saatlerinde sektörel kaynaklara dayandırarak yapmış olduğumuz haber hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı, fotoğrafı bir açıklamada bulundu. Kripto para borsalarından tüm kullanıcı bilgilerinin talep edileceği birinci ağızdan doğrulanmış oldu.

Türkiye’de faaliyette bulunan kripto para borsalarının kullanıcı bilgileri, bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından borsalara gönderilen tebligat ile talep edilmiş, gelişmeyi sizlere özel haberimizde aktarmıştık. 2021 tamamlanmadan yürürlüğe girmesi beklenen Dijital Para Yasası kapsamında, kripto para alım satım işlemlerine uygulanması beklenen vergi düzenlemesi için en somut adımlardan birisi bu şekilde atılmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kısa bir süre içinde Türkiye gündemine giren gelişme hakkında bir açıklamada bulundu. Açıklama metninde kripto paraların “suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı” amacıyla kullanılabildiği vurgusunu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın haberimize ilişkin açıklaması:

“Bugün bazı web siteleri ve sosyal ağ mecralarında kripto varlıklarla ilgili Bakanlığımıza yönelik bazı haberler ve yorumlar yer almıştır. Söz konusu haberler üzerine bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Günümüz dünyasında pek çok ülkede mali istihbarat birimleri (Financial Intelligence Unit – FIU) suç gelirlerinin aklanmasıyla ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmektedir.  Ülkemizde bu mücadele esas itibariyle, Bakanlığımız bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı’nca yürütülmektedir. MASAK, anılan özellikleri icra edebilmek için uygulama stratejileri geliştirmekte, ilgili kurum ve kuruluşlar içerisinde koordinasyon sağlamakta, görüş ve bilgi alışverişinde bulunur.

MASAK mali ve finansal pek çok alanda çalışma yürütmektedir. Bu anlamda son senelerde gündemde yer alan kripto varlıklar, fonksiyonları itibariyle kullanıcılarına bazı kolaylıklar sağlıyor olsa da özellikle anonim bir yapıda olmaları dolayısı ile suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı faaliyetlerinde de ağırlıklı olarak kullanılabilmektedir.

MASAK’ın görev ve yetkileri çerçevesinde ve söz konusu sularla mücadele kapsamında kripto varlık alım-satım platformları gibi bu alanda faaliyette bulunan piyasa aktörlerinden konuyla alakalı olarak bilgi talep edilebilmektedir. Yapılan çalışma da MASAK’ın bahsedilen görev ve sorumlulukları içerisinde bulunur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

YouTube Beğenmeme Sayılarını Gizleyecek

SpaceX Dragon Kapsülü Tasarımı