in

Bilim İnsanlarından Anı Manipülasyonu Keşfi

Bilim insanları, insanların zihninde sahte anılar oluşturabilmenin ve oluşturulmuş sahte anıların ortadan kaldırılabilmesinin mümkün olmasını sağlayacak yeni bir keşifte bulundu. Benzer çalışmalar önceden de yapılmıştı.

İnsan zihninin derinliklerini keşfetmek için çalışmalarına devam etmekte olan bilim adamları sık sık dikkat çekici bulgularla karşımıza geliyor. Bu çalışmalardan birinde de bilim adamları, insan zihnine sahte anılar yüklemenin ne kadar kolay olduğunu da ortaya koydu.

Daha önce de insanların sahte anılardan nasıl etkilendiğini, sahte anılara ne kadar yatkın olduğumuzu gösteren çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmanın farkı ise ilk kez sahte anıların kişinin zihninden, kişi fark etmeden kaldırılabilmesini sağlamak amacıyla uğraşılmış olması.

Sahte anıların sırrı

Psikologlar, yaş ortalaması 23 olan 52 denekle yapmış oldukları çalışmada, katılımcıların aileleri ile beraber çalışarak kişilere sahte anılar vermeyi ve akabinde de bu sahte anıları ortadan kaldırmayı başardı. Aileler tarafından araştırmacılara sağlanan destek sayesinde deneyi hayata geçirmek mümkün oldu.Katılımcıların ebeveynleri, evlatlarının çocukluklarında yaşamış ve yaşamamış olduğu olayları belirledi. Ardından da çocuklarının inanabilecekleri ve kulağa mantıklı gelen sahte anılar oluşturuldu. Ardından da bilim adamları, hem sahte hem de gerçek anılar hakkında sorular sormaya başladı.Üçüncü görüşmede katılımcılar bu sahte anıların gerçek olduğuna inanmıştı. Katılımcıların yarıdan fazlası, bahsedilen olaylarla ilgili gerçek kurgu anılar edinmişti. Yani olayları gerçekten hatırladıklarını düşünüyorlardı.Sahte anılardan nasıl kurtuluruz?

Sahte anılardan korunmanın esasında çok kolay metotları var. Araştırmaya göre iki noktaya dikkat ederek gerçek anılarımızla kurgu anılarımızı ayırabilmemiz mümkün oluyor. Bu iki nokta ise şu biçimde:Anının kaynağının ne olduğunu hatırlamaya çalışmakİnsanlara tekrar tekrar aynı anıyı hatırlatmaya çalışmanın sahte anılar oluşmasına neden olabileceğini açıklamakAraştırmanın neticesinde sahte anıların etkilerinin ortadan kaldırılmasının da çok zor olmadığı ortaya çıktı. Her ne kadar bütün katılımcılar bu sahte anıları unutmamış olsa da büyük bölümü ya böyle bir hatıraları olmadığını söyledi veya bahsedilen olayı hatırlamadığını belirtti. Araştırma, Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Artık Bitcoin ile Tesla Satın Alınabiliyor

Bitcoin'de Yatırımcıları Korkutan Düşüş: