in

NASA'nın Mars Gezgini Perseverance

NASA’nın geçtiğimiz günlerde başarılı bir şekilde Mars’a indirdiği uzay aracı Perseverance, kızıl seyyare üzerinde ilk test2 sürüşünü gerçekleştirdi. NASA’dan gelen bilgilere göre sürüş başarılı geçti.

Bildiğiniz üzere NASA, geçtiğimiz günlerde Mars’ın yeni kaşifi olacak Perseverance’i kızıl seyyarenin yüzeyine başarılı bir şekilde indirdi. İnsanlık olarak Mars’a ve uzayda canlı hayatın izlerine konusunda attığımız en ehemmiyetli adımlardan biri olarak değerlendirilebilecek bu görev sayesinde önümüzdeki senelerde bilim dünyası için pek çok ehemmiyetli bilgi sağlanacak.

Perseverance Mars’a indiğinden beri gezegenimize pek çok resim iletti, Mars’a yüksek çözünürlükte bakış atmamızı sağladı. Ancak uzay aracının görevi bundan çok daha fazlasını içeriyor ve asıl serüven Perseverance Mars yüzeyinde gezintiye çıktığında başlayacak. Buna yönelik ilk adım da nihayet atıldı ve Perseverance ilk test sürüşüne çıktı.

İlk test sürüşü başarıyla gerçekleştirildi:

NASA’nın büyük bir kilometre taşı olarak adlandırdığı ve son derece ehemmiyetli olduğuna vurgu yaptığı test sürüşünde, Perseverance’in hareket yeteneği sağlayacak tüm donanımları test edilmiş oldu. Geçici park noktasından 4 metre uzaklaşan ve sonrasında 150 derecelik bir dönüş gerçekleştirerek 2.5 metre daha yol alan Perseverance, bu başarılı test sürüşünü 33 dakikada bitirdi.

Perseverance, kızıl gezegendeki arayışına 200 metrelik sürüşler gerçekleştirerek devam edecek ve Mars yüzeyinde bir yandan mikrobiyal hayat belirtileri ararken bir yandan da gezegenin yüzeyine dair bilgi toplayacak. Uzay aracından Mars’a dair gelecek abuhavasal bilgi verileri ise bilhassa insanlı Mars görevleri ve Mars’ın insanlığın yaşamı için uygunluğu noktasında kritik bilgiler sunacak.

Perseverance, geçtiğimiz günlerde de robotik kolunun çalışma vaziyetinin kontrolü için bir test gerçekleştirmiş ve eklemlerini esnettiği ufak bir egzersiz yapmıştı. Bu tür kontrol ve testlerin her birinin bitirmesi sonrası, uzay aracı artık kendinden beklenen performansı sunacak ve bize Mars’tan yeni haberler iletmeye başlayacak.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Apple, OLED Ekranlı iPad

Japonya'da Yeni Bir Koronavirüs Mutasyonu