in

'WandaVision' Dizisi Aslında Tam Olarak Ne Anlattı?

Disney+’ta yayınlanan ilk Marvel Sinematik Evreni irtibatlı dizi WandaVision, seyircilerin kafasını karıştırarak ve pek çok kuramın ortaya çıkmasına kapı aralayarak devam ediyor. Final yapan tek sezonluk dizi, bize aslında tam olarak ne anlattı?

Sinemadaki en büyük markalardan biri artık Marvel Sinematik Evreni. Bu konuda hiçbir tartışma yok. Bu evrenin bir parçası olan filmler onlarca milyon dolarlık gelir ele geçiriyor. Mevzubahis diziler olduğunda ise Marvel bir parça geride kalmıştı. 

Netflix dizilerinin görece başarısının hemen peşinden da Disney, kendi yayın platformu olan Disney+ üzerinden yayınlayacağı yeni Marvel dizilerini izah etti. Bu dizilerden ilk vizyona giren de WandaVision isimli sitcom konseptli dizi oldu.

DİKKAT: Bu yazı, WandaVision dizisine konusunda spoiler içerebilir. Dizide son yayınlanan bölüme kadar olan kısıma ve esin alınan çizgi romanlara konusunda atıflar bulunabilir. Buradan sonrasını okumak sizin kendi tercihinizdir.

WandaVision yalnızca bir komedi dizisi mi?

Çok uzun müddet bizlere bir sit-com türü komedi olarak tanıtılan yapım aslında bir komedi dizisi değil. Hem de genel hatlarıyla baktığımızda vasati bir Marvel Sinematik Evreni filmi kadar dahi komik bulamayabilirsiniz. Zati dizinin ana olayı da öylesine komedi yapmak değil.

MCU gibi büyük ve geniş bir evrende, sekiz bölümlük bir diziyi rastgele bir yere bağlamadan anlatmalarını beklememek gerekiyor. Neticede bu yapımın emeli, daha geniş ölçekli olarak yapılan evrende gerçekleşecek olaylar öncesinde altyapı hazırlayabilmek. Bu altyapıyı hazırlamak için seçtikleri hikaye de, daha isminden başlayarak, sürprizlerle dolu olacağını gösteriyor. Pietro’nun Fox evrenindeki oyuncu tarafından oynanması, değişik karakterlere konusunda kuramlar, dizinin anlattığı olayların MCU içindeki yeri gibi konular da sık konuşuluyor. 

Anlatılan yalnızca bir süper kahraman hikayesi miydi?

Genel hatlarıyla baktığımızda Marvel kahramanları, sahip oldukları bütün özelliklere karşın oldukça beşeri ve bağ kurulabilir özelliklere sahiptir. Yalnızca üç kelime konuşabilen yürüyen gürgen ağacımız Groot’u veyahut teker teker baktığımızda her özelliği ayrı sevimsiz olan Tony Stark’ı sevebilmemizin altında yatan da budur. 

Belki final bölümüne gelmeden önce diziyi bir sefer de çizgi romanlara uygunluğu ve göndermeleri açısından inceleriz ancak dizinin asıl anlatmak istediği şey de oldukça ehemmiyetli. WandaVision ile de yapım ekibi aslında çok ince bir çizgi üzerinde ilerliyor. Çünkü hikayenin temelinde tek bir şey var: Bir insan. Gerçekliği eğip bükebilme, zihinleri kontrol edebilme gibi yeteneklere sahip olsa da bu karakterin özü bir insan olarak savunuyor. Wanda, hepimizin yaşayabileceği meseleleri sadece daha büyük ölçekte yaşıyor. 

Elisabeth Kübler Ross isimli bilim insanı, bundan uzun yıllar önce insan psikolojisinin rehabilitasyonu olmayan teşhisler ya da ölüm gibi geri dönüşü olmayan vaziyetlerde nasıl değiştiğini incelemişti. Çalışmalarının neticeninde Matemin 5 Mertebesi isimi verilen bir kuram buldu. Dizide de ilerleyiş genel olarak bu teoriye göre ilerliyor.

Mertebe 1: İnkar

Mertebe 2: Hiddet/Yoksunluk

Evre 3: Pazarlık

Mertebe 4: Çöküntü

Mertebe #5 Kabullenme:

Bitirmeden önce Kendiliğinden ikiz doğurmak mı? Bu nasıl meydana geldi ki?

Wanda’nın güçler çizgi roman dünyasınında da her vakit için tartışma konusu olmuştur. Çünkü karakterin potansiyeli çok yüksek olarak gösterilse de kontrolü her zaman için elinde tutamadığı pek çok kez vurgulanmaktadır. Çizgi romanlarda karakterin kendi evrenini oluşturup içine çekildiği dünyaya döndüğümüzde, karşımıza iki enteresan nokta çıkıyor. Bunlardan ilki House of M (M Hanedanlığı) hikayesinde Wanda’nın güçlerinin bir bölümünün direk bir şeytandan farkında olmadan ödünç alınmış olması. 

Bir diğer dikkat çekici nokta ise çocuklarının orijini. Çizgi romanlarda bu çocuklar aslında Mephisto’nun ruhundan parçalarla ortaya çıkıyor. Dizide de buna üstü kapalı göndermeler bulunuyor. Pietro çocuklara “şeytan tohumu” diyor, Agnes çocukları sakinleştirmek için kimi inançlarda İblis üzerinde tesirli olduğuna inanılan lavanta sıkıyor. Çizgi romanlarda bir noktada Mephisto, kendisinden türetilen çocukları yeniden bünyesine kattığında Wanda da zihinsel olarak çöküyordu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

GeForce Now'un Muhtemel Türkiye Fiyatı

Apple, OLED Ekranlı iPad