in

Türkiye, 'Ev Gençleri' Sayısında Avrupa'da Birinci

Evde oturan gençler” olarak izah edebilecek NEET kesimine giren genç oranında Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada bulundu. Ülkemizdeki gençlerin %30,7’si bu kesime girerken NEET gençlerinin cinsiyet dağılımında da devasa bir fark görüldü.

Son zamanlarda hayat tarzımızın ve bilhassa gençlerin vaktini nasıl geçirdiklerinin büyük bir değişime uğradığını herkes biliyor. Bu değişimle beraber tüm dünyadaki genç nüfusta ‘NEET’ şeklinde adlandırılan bir kesim de tanımlandı. Bu kesim, ‘hane gençleri’ veya ‘hanede oturan gençler’ şeklinde izah ediyor.

Kesime verilen tanımın açılımı ‘Not in Education, Employment or Training’ ve Türkçe’ye “ne eğitimde, ne stajda ne de işte olan gençler” şeklinde çevrilebiliyor. Bu gençler, uzunca bir müddettir OECD tarafından da izleyor (15-19 yaş ve 20-24 yaş olmak üzere iki grup şeklinde). Hane gençlerinin vaziyeti tüm dünyada tartışılmaya devam ederken bugün ülkemizdeki vaziyetin fazlasıyla kötü olduğunu gösteren bir haber paylaşıldı.

Türkiye, NEET genç dağılımında başı çekiyor:

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı tarafından paylaşılan haberde ülkemizdeki hane gençlerinin oranına yer verildi. Buna göre Türkiye’nin NEET oranı %30,7’lik payla büyük bir meseleye işaret ediyor. Avrupa Birliği’nde %13,5 olan bu oran, Eurostat verilerine göre Türkiye’yi Avrupa ülkeleri arasında birinci sıraya yerleştiriyor. NEET oranının en düşük olduğu ülkeyse %6’lık orana sahip Hollanda.

NEET kesimine giren gençlerin cinsiyetlere göre dağılımlarında da bilhassa ülkemizde devasa bir fark gözüküyor. Ülkemizdeki kadınların %44,9’u, erkeklerinse %22’si NEET kesimine giriyor. Avrupa’da cinsiyetlere göre dağılım, ülkemizdeki kadar büyük boyutta olmasa da açık bir farka yer veriyor. Avrupa’da kadınların %16,2’si, erkeklerin de %12,8’i NEET olarak sınıflandırılıyor.

Türkiye’nin %30,7’lik oranla birinci sırada olduğu listenin ikinci esnasında %27,5’lik oranla Kuzey Makedonya bulunuyor. Kuzey Makedonya’yı sırasıyla %26,7’yle Karadağ, %22,7’yle İtalya, %20,3’le Sırbistan, %19’la Yunanistan, %18,2’yle İspanya, %17,9’la Bulgaristan, %17,2’yle Romanya, %15,4’le Hırvatistan ve %15’le Slovakya izliyor.

NEET gençler kimler oluyor?

NEET kesimine giren gençler; eğitimli fakat çalışmak istemeyenlerden, muhacirlerden ve sığınmacılardan, dezavantajlı gruplardan, engellilerden, hane geliri düşük olanlardan, kırsal kesimde yaşayanlardan ve iş beğenmeyenlerden oluşuyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Starlink'e Nasıl Başvuru Yapılır?

Türkiye’nin İnternet Kullanım İstatistikleri