in

İllere Göre Güncel Haftalık Vaka Sayıları

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şehirlere göre 100 bin nüfusa düşen aktüel COVID-19 olay sayılarını gösteren haritayı yayınladı. Yeni haritada, mukayese et hemen hemen bütün şehirlerde artış olduğu görülüyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 27 Şubat – 5 Mart 2021 tarihlerini kapsayan şehirlere göre 100 bin nüfusa düşen COVID-19 vaka sayısının güncel haritasını paylaştı. Bakan Koca, paylaşımını “Yüksek rizikolu şehirlerimiz rizikolarını düşürmek için daha önlemli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli” notuyla paylaştı.

Yeni haritada, geçtiğimiz hafta yüksek riziko kategorisini yansıtan turuncu renkte olan 9 şehir çok yüksek riskli şehir kategorisine geçti. Çok riskli il kategorisine geçen bu kentler ise İstanbul, Tekirdağ, Artvin, Çanakkale, Mersin, Kocaeli, Kırklareli, Yalova ve Kilis oldu. Böylelikle çok yüksek riskli il sayısı 17’den 26’ya yükselmiş oldu.

İllere göre haftalık vaka sayısını gösteren harita:

Bir hayli ilde artışın olduğu haftalık haritada geçtiğimiz hafta 100 bin kişide 89,9 vaka sayısına sahip olan İstanbul’da bu sayı 111,5’e yükselirken, Ankara’da ise vaka sayısı 39,84’ten 54,83’e tırmandı. Haritada en az riskli illerin ise Hakkâri, Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt olduğu görülüyor.Hemen yukarıdaki harita ise geçtiğimiz hafta (20-26 Şubat 2021) illere göre 100 bin kişideki vaka sayısını gösteriyor. İki harita kıyaslandığında hemen hemen bütün illerde vaka sayılarınınarttığı görülebiliyor.

Haftalık vaka sayısı 100’ün üzerindeki iller ‘çok yüksek riskli’ sayılıyor:

Risk vaziyeti belirlenirken haftalık vaka sayısı 100 binde 20’nin altındaki iller ‘düşük riskli’ olarak değerlendiriliyor. Buna rağmen vaka sayısının 100 binde 21-35 arasında olduğu iller ‘orta’, 36-100 arasında olduğu iller ‘yüksek’ ve 100’ün üzerindeki iller ise ‘çok yüksek riskli’ sayılıyor.

Bakanlığın paylaştığı güncel verilere göre Türkiye’de vaka sayısına göre 5 il düşük riskli olarak sınıflandırılırken, 25 il orta riskli, 39 il yüksek riskli, 12 il ise çok yüksek riskli kategorisinde bulunuyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Netflix, Fiyatlarına Neden Zam Yaptığını Açıkladı

Uzmanlar: 'Bu Pandemi Böyle Asla Bitmez'