in

COVID-19 İçin Kamera Kayıtlarına Bakılarak Ceza Verilebilicek

İçişleri Bakanlığı’nın 4 Mart Perşembe gününden itibaren geçerli olacak yeni genelgesine göre COVID-19 önlemlerinde kamera kayıtlarına bakılarak ceza kesilebilecek. Denetimlerde maske, mesafe ve hijyen kaidelerine bakılacak.

Koronavirüs pandemisi, tüm dünyada yeni tertip etmeler getirilmesine kapı aralıyor. Ülkemizde de daimi yeni kaidelerin gelmesine kapı aralayan bu pandemi, normalleşme sürecinde de sıkı önlemlerle kontrol ediliyor. Son olarak İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere COVID-19 önlemlerine yönelik yeni genelge gönderildi. Yeni genelgeye göre COVID-19 denetimlerinde kamera kayıtlarına bakılarak ceza kesilebilecek. Denetimlerde maske, mesafe ve hijyen kaidelerine bakılacak ve kaidesi ihlal eden kişi ve işletmelere cezai işlem uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı, 4 Mart Perşembe günü başlayacak yeni tertip etmede kontrollü normalleşme dönemi dahilinde mobil denetim başlıklı yeni bir denetim sürecine başlıyor. İlk mertebede 260 bin personelle yapılacak denetimler, kolluk kuvvetleri dışında kamu müesseseleri ve kuruluşları, mahalli idareler ve meslek odaları tarafından da desteklenecek. Buna göre, her şehir/kaza müdürünün başkanlığında kolluk ve diğer kamu personelleriyle oluşturulacak denetim ekipleri, düzenli olarak her gün alanda denetim yapacak. 

Kamera görüntülerinden ceza verilebilecek

Yapılan izaha göre geniş çaplı tertip edecek denetim dahilinde şehir güvenlik idare sistemleri ve kameralardan ele geçirilen görüntülerden de istifade edilebilecek. Kamera kayıtlarında önlemlere ters hareket eden insanlar belirlediğinde çeşitli yaptırımlar uygulanabilecek. Genelgede yer alan izahta şu ifadeler bulundu:

“Tarım ve Orman Bakanlığının il ve ilçe örgütlerinde görev yapan gıda denetmenlerinden ekipler oluşturarak, bu ekipler aracılığıyla il/ilçedeki gıda imalat ve satış yerleri salgınla mücadele önlemlerine uyum istikametinden denetlenecek, saptayan hususlara ait mevzuatında öngörülen yaptırımlar uygulanacak ve salgınla mücadele önlemlerine aykırı uygulamaların tespiti halinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Yasayı uyarınca yaptırım uygulanması için mülki idare amirine bildirimde bulunulacak.

Dinamik denetim faaliyetlerinde şehir güvenlik idare sistemleri ve kameralardan ele geçirilen görüntü kayıtlarından en yüksek şekilde yararlanılacak, kamera kayıtları incelenerek önlemlere ters uygulamaların görüntülerden belirlenmesi vaziyetinde da yaptırım uygulanabilecek.

Dinamik denetim faaliyetlerine yurttaşlarımızın etkin katılımının sağlanması emeliyle Sıhhat Bakanlığı Hayat Haneye Sığar (HES) uygulamasındaki ihbar hattının bilinirliği noktasında ihtiyaç duyulan farkındalık çalışmalarına ağırlık verilecek ve yurttaşların ihbarları üzerine yapılan denetim sayılarının toplam denetimler içindeki hissesinin artırılması sağlanacak.

HES uygulaması ile İl/İlçe Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) yazılımı entegrasyonu sayesinde anlık olarak denetim ekiplerine erişen ihbarların yerinde kontrolü zaman kaybetmeksizin yapılacak.”

Kafe ve lokantalar izleyecek

Genelgede yapılan izaha göre “çok yüksek” riziko grubu dışındaki illerde yüzde 50 kapasite sınırlamasına uygun müşteri kabulüne müsaade verilen yeme-içme yerleri, kafe, kahvehane, kahvehane, çay bahçesi internet kafe vb. iş yerlerinin oturma düzeni tasarınına uygun olup olmadığı, masalar arası mesafe koşullarına ve kapasite sınırlamasına uyulup uyulmadığı haftada en az bir defa olacak şekilde denetlenecek.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Kripto Paralara Gelecek Vergi Düzenlemesi

Netflix, Türkiye Fiyatlarına %50'ye Varan Zam Yaptı