in

Süpersonik Savaş Drone'u Arrow Tanıtıldı

Hava kuvvetlerinde tertemiz bir sayfa açmaya aday Arrow, Kelley Aerospace tarafından tanıtıldı. Bu yeni nesil hava aracı, hem özerk, hem de uzaktan kumandalı şekilde kontrol edilebiliyor.

Singapur merkezli bir havacılık şirketi olan Kelley Aerospace, tam ölçekli bir protipinin test2 uçuşlarını 2014 seneninde gerçekleştirdiği süpersonik insansız savaş hava aracı (UCAV) konsepti Arrow’u resmen tanıttı ve ilk 100 araç için ön sipariş kabul etmeye başladığını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre Arrow, Singpaore’un Seletar Havacılık Parkı’ndaki Kelley Aerospace tesislerinde tasarlandı ve yeniden orada üretilecek. Tek bir insanlı savaş uçağı, her biri değişik silah ve ekipmanlara sahip ansızın fazla Arrow’u kontrol edebilecek Arrow, özerk bir şekilde göreve gönderilebileceği gibi iki yer istasyonu tarafından da uzaktan kontrol edilebilecek.

Kelley Aerospace’in izahlarına göre Arrow, saldırının yanı sıra istihbarat, gözetleme, hedef belirleme ve bulgu görevleri için de kullanılabilecek. Bu yeni nesil hava aracı için yapılan izahta “Arrow, insanlı uçaklar için bir bitirici ve hava muharebe alanında bir kuvvet çarpanı olmak için tasarlandı” ifadeleri kullanıldı.

Maksimum kalkış ağırlığı 16.800 kilogram olan Arrow, Mach 2.1 hıza kadar 4.810km erime kadar çıkabiliyor. Kelley Aerospace, Arrow’un en ehemmiyetli avantajlarından biri olarak ise düşük ücretini gösteriyor. Tek bir Arrow’un ücreti, donanımına göre 9 ila 16 milyon dolar arasında değişiyor. Ayrı olarak şirkete göre Arrow, karbon fiber malzemeden yapılmış bir monokok tasarımı ile dünyada türünün ilk örneği.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

beIN Media Group'un Fenerbahçe’ye Açtığı Dava

24 Saatte Dünya’da Neler Oluyor ?