in

beIN Media Group'un Fenerbahçe’ye Açtığı Dava

Fenerbahçe’nin, “be FAIR” “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adaletli ve tarafsız yayıncılık” sloganları hasebiyle beIN Media Group tarafından dava edilmişti. Bugün davada karar izah etti.

Sözcü’den Hayati Arıgan’ın haberine göre; beIN Media Group şirketinin, Fenerbahçe Futbol A.Ş., Fenerbahçe Spor Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğine “markaya tecavüz” istemli açtığı davada karar izah etti.

beIN Media Group, ihtiyati önlem koyulması talebine gerekçe olarak; protesto eylemlerinin TV kameraları önünde lig mücadelelerinde gerçekleştirilmesini gösterdi ve bunun açıkça bir saldırı olduğunu ifade etti. beIN, Fenerbahçe’nin marka hakkına yönelik tecavüz ve haksız rekabet eylemlerinin durdurulmasını istedi.

Fenerbahçe – Trabzonspor derbisi öncesi Fenerbahçe dinlenmeden karar alınması istendi

beIN Media Group marka hakkına yönelik tecavüz eylemi ve haksız rekabet yaşandığını belirtip kararın Fenerbahçe – Trabzonspor mücadeleninden önce alınmasını istedi. “be FAIR” sloganında yer alan be ifadesi beIN Media’nın “be” ifadesiyle benzerlik gösterdiği için marka hakkına tecavüz olarak öne sürüldü.

Mahkeme, düşünce özgürlüğü ve ticari itibari balansına göre karar verdi. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yayıncı kuruluşa karşı protesto eylemi içinde olduğunun anlaşıldığının belirlenmesi ancak anayasanın 26. maddesinde yer alan “düşünceyi izah ve yayma hürriyeti dahilinde” değerlendirilebileceğini belirtti. Ticari itibari balansı ve düşünce özgürlüğü balansı gözetilerek yasalara göre karar verildi.

Markaya tecavüz veyahut iltibas yok:

beIN’i protesto emelli giyilen tişört, eşofman ve reklam panolarında kullanılan, “be FAIR” “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adaletli ve tarafsız yayıncılık” sloganların ticari emel taşımaması ve ticari rastgele bir işleve hizmet etmemesi hasebiyle markaya tecavüz olmadığına karar verildi.

Ayrı olarak haksız rekabet için yeniden sloganları tek tek inceleyen mahkeme, “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adaletli ve tarafsız yayıncılık” sloganlarının beIN Group’a ait markalar veyahut kelime yapılarına manasal olarak benzemediği için iltibas yaratmadığı kararını verdi. Ancak “be FAIR” sloganı hasebiyle ihtiyati önlem talebinin kabulüne karar verildi. Mahkeme kararı şöyle bildirildi;

“be FAIR” sloganının ise şirketin markalarına ait “be” ile başlaması harflerin ve kelimelerin yazı karakterinin aynı olması, beIN Group’a ait tescilli markaların tescil olduğu rengi ve şekli ile benzer şekilde kullanılması ayrı olarak “be  FAIR” kelimesinin “Adil ol” mananına geldiği, bu yüzden beIN Group’a yönelik protesto mahiyetinde olduğu, beIN markalarına da benzerlik teşkil etmesi ve halkın gözünde negatif bir çağrışım yaratabileceği ihtimali olduğu, bu ihtimalin şirketin ticari itibarının zarar görebileceği ve haksız rekabet kararlarına terslik teşkil edebileceği, bu nedenle davanın etkinliğinin sağlanması açısından, “be FAIR” sloganının kullanılmaması istikametinde ihtiyati tedbir talebinin kabulüne karar verilmiştir.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İlk Yerli Kargo İHA'sı Albatros

Süpersonik Savaş Drone'u Arrow Tanıtıldı