in

Risk Haritasında En Çok Göze Çarpan Detay

Sıhhat Bakanlığı bir gün önce akşam Türkiye’nin koronavirüs riziko haritasını paylaştı ve mevzubahis harita, beraberinde pek çok suali da getirdi. Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ve Prof. Dr. Necmi İlhan, ülkenin doğusunda neden düşük risk düzeyinin hakim olduğu, Adıyaman’ın nasıl çok yüksek risk düzeyine sahip olduğu ve Uşak’ın düşük risk düzeyinde kalmayı nasıl muvaffak olduğu suallerine cevap verdi.

Kademeli normalleşme sürecinde dikkate alınacak kararların izah etmesinin hemen peşinden bundan sonraki süreçte dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili konuşan Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki şehirlerde neden düşük riziko düzeyinin hakim olduğu ve bu şehirlerin hemen yanında bulunan Adıyaman’ın nasıl yüksek riziko düzeyinde olduğu gibi suallere cevap verdi.

İzahlarına bu bölgelerde test2 yapılmadığı, bu yüzden riziko düzeyinin düşük olduğu istikametindeki iddialar ile başlayan Prof. Dr. Ertuğrul, “Test yapmaya gitmemek gibi bir vaziyet bu bölgelerde söz konusu değil. Zira bir oran hesaplıyoruz burada başka bir deyişle yüz binde kaç olduğunu. Kaç test yaparsanız yapın o görülen durumun yüz bin kişideki orantısı ile böyle bir karar alınıyor” şeklinde konuştu.

Güneydoğu şehirlerinde risk düzeyi neden düşük?

Şu anda orada kış aylarının hakimiyeti var. İnsanlar isteseler de o sosyal ortamın içerisinde bulunamıyorlar. İnsan hareketliliğinin azaldığını da düşünürseniz aslında bunun olması normal gibi” diyen Prof. Dr. Ertuğrul, izahlarına şu şekilde devam ediyor:

“Yüksek riskli bölgelere baktığımız vakit aslında orada dar alanda çok fazla insanın bir arada yaşamak zorunda olduğu ve insan hareketliliğinin yoğun olduğu bölgelerin kırmızıya doğru geçtiğini daha net görüyoruz. Burada enteresan olanı Konya gibi. O bölge niçin kırmızı bunu ben de ilmi olarak izah edemem. Veya Burdur gibi. Şu anda çok da ilmi data oluşturabilecek bir ver yok aslında elimizde.”

Düşük riziko düzeyindeki şehirlere komşu olan Adıyaman neden çok yüksek risk düzeyinde

Düşük riziko düzeyine sahip şehirlerin hemen yakınında bulunmasına ve benzer abuhava koşullarına sahip olmasına karşın Adıyaman’ın yüksek risk düzeyine sahip olmasıyla alakalı de konuşan Prof. Dr. Ertuğrul, “En belirsiz konu o aslında. Ne yapacağımız ile ilgili bilmiyoruz” ifadelerini kullandı ve izahlarına şu şekilde devam etti:

“Benim teklifimi soruyorsanız o kırmızı bölgelerde aslında ciddi karantina tedbirlerinin de alınması gerekiyor. Şehirler arasındaki geçişin kesinlikle sınırlandırılması hem de şayet şehir içerisindeyse olguların yoğun olarak görüldüğü kaza, belde, köy gibi yerlerde de ciddi karantina tedbirlerinin alınması gerekiyor. Giriş çıkışların kısıtlanması sınırlanması gerekiyor. Şu anda bizim en eksik noktamız bilmediğimiz o. Büyük olasılıkla İçişleri Bakanlığı buna yönelik bir direktif yayınlayacaktır. 

Trabzon’dan kalkan bir kişi nasılsa düşük risk var diyerek başka bir bölgeye gitmemeli gidecekse de ya HES kodu uygulamasıyla veyahut başka bir kontrol mekanizması ile bunun yapılması gerekiyor. Zira bu pandemide başarılı olan Yeni Zelanda ve Çin bunu böyle muvaffak oldular. Yani Yeni Zelanda’da bir ilde tek bir olgunun görülmesi dahi oranın tamamı ile karantina alınmasına yetti. Bizim de buna benzer bir yolu uygulamamız gerekiyor.”

Uşak neden düşük risk düzeyinde?

Bir canlı yayına katılan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti azası Prof. Dr. Necmi İlhan ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi dışında düşük risk düzeyine sahip tek il olan Uşak hakkında izahlarda bulundu. Uşak’ın düşük risk düzeyinde kalmayı nasıl muvaffak olduğunu izah eden Prof. Dr. İlhan, şu şekilde konuştu.

“Bütün işimiz sayılar bizim. Uşak’ta aşılama hızımız yüksek bu birincisi. Bir ötekisi de 65 yaş ve üstü daha fazla ve daha fazla hanede kalıyorlar. Ayrı olarak yurttaşların da kaidelere daha dikkatli uyduğunu belirterek burada onları kutlamak gerekiyor. Afyon’dan Kütahya’dan Denizli’den yurttaşlarımız hafta sonu Uşak rahat diye oraya akın etmemeli ya da Uşak’taki yurttaşlarımız ben maskemi çıkartayım gibi bir hareket gerçekleştirmemeli.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yemeksepeti Patladı: Uzun Süre Erişim Sağlanamadı

Yılın Otomobili Ödülünün Sahibi Toyota Yaris Hybrid Oldu