in

Korkunç Bir Siber Tehlike: Deepfake Nedir?

Korkunç Bir Siber Tehlike: Deepfake Nedir, Nasıl Çalışır ve Tehlikeleri Nelerdir?

Deepfake esasında bir süredir hayatımızda olan bir teknoloji ama insanların çoğu bu teknolojinin varlığından habersiz. Fakat geçenlerde çıkan ve herkes tarafından çok beğenilen Kemal Sunal reklamının bu teknolojiyle yapılması merak edilmesine neden oldu. Bilinçlenmek isteyen insanlar, hemen internette deepfake nedir ve nasıl çalışır sorularının cevaplarını araştırmaya başladılar. Bu sebeple merak edilen ve endişe duyulan bu teknoloji hakkında bilmeniz gerekli olan her şey.

Deepfake nedir?

Yıllardır hayatımızda olan video düzenleyiciler ve Photoshop gibi programlar görseller üstünde birtakım değişiklikler yapmamıza imkan sağlıyor. Ancak bu programlar söz konusu teknoloji yanında hiçbir şey desek yeridir. Deepfake, mevcut bir görüntü ya da videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür. Bu teknolojiyle esasında gerçek olmayan videolar oluşturmak mümkün. Bu sebeple deepfake ile oluşturulan videolar yasaklanıyor. Hatta teknoloji şirketleri videoların sahte olup olmadığını anlayabilmek için programlar yapmaya çalışıyor.

Deepfake videolarının oluşturulmasını sağlamayı başaran en önemli şey makine öğrenmesi. Bu teknolojiyle bir video yaratmak için ilk önce kişinin bulunduğu bir videoya ihtiyaç duyuluyor. Daha sonra yapay sinir ağları sayesinde videodan alınan veriler uzun bir süre eğitiliyor. Bu teknik sayesinde kişinin farklı ışık ve açılar karşısında gerçeğe en yakın şekilde görünmesi sağlanıyor. Böylece gerçeğinden ayırt edilmesi çok zor olan videolar oluşturuluyor.Bu işlemin süresi yapay zeka sayesinde kısalmış olsa da, iyi sonuçlara ulaşılması hala zaman alıyor. Bunun beraberinde tüm işi yalnızca teknoloji yapmıyor, bazı detayların insan eli ile düzeltilmesi gerekmektedir. Neyse ki şu an için deepfake teknolojisi her isteyen kişi tarafından verimli bir biçimde kullanılamıyor. Ancak bu yakın gelecekte isteyen herkesin kullanılamayacağı manasına gelmiyor. Çünkü çok büyük bir çoğunluk, çekişmeli üretici ağların deepfake uygulamasında kullanılacak olan en temel yöntemlerden biri olacağını düşünüyor. Deepfake uygulamalarının ilk denetimi GAN algoritmaları ile yapıldığı için yakın gelecekte herkezin bu teknolojiyi kolaylıkla kullen temel bilmesi mümkün. Bu gerçekten endişe verici bir durum olarak görülüyor.Bu teknolojiyle videolar oluşturulmasını sağlamayı başaran uygulamalar da var

FakeApp adlı bir masaüstü uygulaması Ocak 2018’de piyasaya sürüldü. Bu uygulama, kullanıcıların yüzleri birbiriyle değiştirilmiş olarak kolayca videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olen temel tanıyor. FakeApp, 2019 itibarıyla Faceswap ve komut satırı tabanlı DeepFace Lab gibi açık kaynaklı alternatiflerle değiştirildi.Daha büyük şirketler de deepfake’leri kullanmaya başladı. Mobil uygulama devi Momo, kullanıcıların yüzlerini televizyona ve film kliplerine tek bir fotoğrafla yerleştirmelerine olen temel tanıyan Zao uygulamasını yarattı. Japon yapay zeka şirketi Data Grid, bir kişiyi sıfırdan yaratabilen tam vücut deep fake yaptı. Bunları moda ve konfeksiyon için kullanmayı planlıyorlar.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Uçuk Nasıl Geçer?

Alibaba’nın Kurucusu Milyarder Jack Ma Kayıp Mı Oldu?