in

Deniz Aslanına Tüberküloz Teşhisi Koyuldu.

Avustralya’da bir deniz aslanına tüberküloz teşhisi koyuldu. Uzmanlar durumun insanlar içinde tehlikeli olabileceği konusunda uyarı yaptı.

Tüberküloz Nedir?:Verem hastalığı, yani tıbbi adıyla tüberküloz hava yoluyla bir bireyden diğerine yayılan, bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Verem hastalığı Mycobacterium Tuberculosis isimli bakterilerden kaynaklıdır.

Australian Geographic dergisinin haberine göre, Sydney Üniversitesinden bilim insanları, Avustralya’nın güneyinde nesli tükenmekte olan bir deniz aslanında ilk kez tüberküloza rastladı.

Uzmanlar, deniz canlısında tespit edilen tüberkülozun, insanlarda görülenden farklı bir tür olduğunu belirterek hastalığın deniz aslanının akciğerinde değil batın bölgesinde görüldüğünü söyledi.

Sydney Veteriner Fakültesinden Dr. Rachael Gray, tüberkülozun hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olduğunu hatırlatarak bu durumun, halk sağlığını tehdit edebileceğini söyledi. Gray, deniz aslanı için çaba sarf eden kurtarma ekiplerinin, araştırmacıların ve hayvan rehabilitasyon merkezi çalışanlarının bu süreçte risk altında olabileceğini söyledi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Su Krizine Karşı Neler Yapabiliriz?

Uçuk Nasıl Geçer?