in

Su Krizine Karşı Neler Yapabiliriz?

Yağışsız geçen sonbahar nedeniyle Türkiye’de barajlar, göller, nehirler kuruyor. Bu durumlar için bu maddeleri uygulayabiliriz;

Banyoda

– Bir musluktan dakikada 14 litre su akar. Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapatın.- Sifonlarda küçük hazne tercih ederek yılda ortalama 3 bin 750 litre su tasarrufu sağlayabilirsiniz.- Duş süresini mümkün olduğunca kısa tutun.- Sıcak su borularını yalıtkan malzemeyle kaplatın.

Mutfakta

– Bulaşıkları elde değil, makinede yıkayın. Makina tam dolmadan çalıştırmayın.- Bulaşıkları elde yıkamak gerektiğinde su dolu bir leğen kullanın.- Sebze ve meyveleri akan suda değil, su dolu bir leğende yıkayın. Kalan su ile bitkilerinizi de sulayabilirisiniz.

Bahçede

– Bitki sulamak için çok su tüketen fıskiyelerin yerine yağmurlama ya da damla sulama gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.- Bahçenizi sabahın erken saatlerinde ya da gece sulayın, böylelikle suyun buharlaşarak boşa harcanmasının önüne geçebilirsiniz.- Bahçenize bir fıçı yerleştirerek yağmur suyu depolayabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Çekilişler Fenomenlerin Başına Bela Oldu: Hapis Cezası!

Deniz Aslanına Tüberküloz Teşhisi Koyuldu.