in

YouTube Trendler’de Zirveye Oturan Arapça Video

YouTube Trendler’de Zirveye Oturan Arapça Video Ciddi Bir Tartışma Başlattı

Görüntülerde, kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında dünyanın her yerinde aynı anlama gelen bir el işaretini kullanıp bilinçli şekilde mesaj veren YouTuber, içeriğine “Kanalımdaki son video” başlığını attı. Konunun Türkiye’de gündem olmasına sebep olan gelişme ise kendinin İstanbul’da yaşadığının söylenmesi ve Türk polisinden yardım çağrısında bulunması oldu. Haber siteleri  hızla Türkiye’de duyulan video, bu şekilde Trendlerde ilk sıraya yükselip gündeme girdi.YouTuber Ümmü Seif’ten “Şiddete uğruyorum, lütfen yardım et” çağrısı ve videoda söyledikleri şu biçimde:

https://youtu.be/MG13c1iPk-AYouTube’da güzel günler geçirdim, hayatımdaki en güzel iki seneydi. (El işareti yapıyor) Şimdi YouTube’u terk etme zamanım geldi. Bir daha video yüklemeyeceğim, bay.”Ümmü’nün bu ifadeleri, hiç gerçek olmasını istemeyeceğimiz karanlık bir ihtimali gün yüzüne çıkarıyor. Daha önce kadınların aynı el işaretini kullanarak yardım talebinde bulundukları pek çok videoda olduğu gibi, olayın iç yüzünü öğrenmek için internet ve sosyal medya şimdilik yetersiz kalacak gibi görünüyor.

Videoyu paylaşan veya yorumlayan kullanıcıların bir kısmına göre Ümmü Seif, toplumsal bir mesaj vererek viral olma gayreti taşıyor. Aslında dünyanın hemen her yerinde, böylesine hassas konuların alet edildiği viral olma çabalarına ara sıra şahit oluyoruz. Örneğin geride bıraktığımız yıl gerçekleşen İzmir Depremi ardından bir TikTok fenomeni tarafından, sözde enkaz altında kalıp depremzedeleri canlandırdığı videolar paylaşması gibi. Ancak kadına şiddet sorununun, bu seviyeye gelen bir içerik üreticisi tarafından kullanılması iddiası, şimdilik oldukça boş görünüyor.Ümmü Seif’in videosu ve ifadeleri umarız görmek istemediğimiz o gerçekliği taşımıyordur ve kendisi şu anda iyi durumdadır. Olaya ilişkin gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

WhatsApp'a, Sonra Okuyacağınız Mesajları Unutturmayacak Özel

Türkiye’de 2020 Yılında Bebeklere En Çok Verilen İsimler