in

Hibiskus çayı nasıl yapılır, faydaları neler?

Hibiskus çayı, daha çok Güney Amerika’da yetişir ve hibiskus bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Kırmızı rengi ve ekşimtırak tadıyla da en sevilen çaylar arasındadır.

İçeriğindeki flavonoidler, vitamin ve mineraller sayesinde antidepresan özelliği gösterir. Yapılan bir çalışmaya göre; hibiskusun, programlanmış hücre ölümünü  uyararak kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

Hibiskus çayında bulunan zengin C vitamini içeriğinin yanında anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri de soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan korunmanıza yardımcı olur. Hibiskus çayı ayrıca ateşin neden olduğu rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Hibiskus çayı, hipoglisemik ve hipolipidemik özellikleri sayesinde kan şekerinin düşürülmesine ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Hibiskus, hipertansiyondan mustarip kişilerde kan basıncını düzenler.

Hibiskus çayı zayıflatır mı?

Hibiskus çayı yüksek oranda demir minerali içerir. Demir minerali sayesinde vücuttaki demir eksikliği ve kansızlık giderilebilir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayan kişiler kilo vermekte zorlanır. Hibiskus çayı sayesinde vücuttaki demir eksikliği giderilir ve kilo vermekte kolaylaşır. Aynı zamanda içeriğindeki C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımını hızlandırarak da zayıflamaya yardım eder. Sindirimi kolaylaştırdığından vücuttaki ödemi atar, şişkinliği alır. Bu sayede de zayıflamak mümkündür.

Hibiskus çayı nasıl demlenir?

-Su ısıtıcısında 2-3 bardak suyu kaynatın. Çayı bir tencereye yerleştirin ve üstüne sıcak suyu dökün. Çiçeklerin kırmızı – mor renge döndüğünü göreceksiniz.

-Hibiskus çayının yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesine izin verin. Yoğun bir tat istiyorsanız bu süreyi 20 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.-Sonrasında demlenmiş çayı bir fincan içine boşaltın. Taze çiçekler kullanıyorsanız süzgeç kullanmayı unutmayın.-Ayrıca tercihinize göre tarçın, karanfil, Hindistan cevizi ve zencefil gibi baharatlar da ekleyebilirsiniz.

Yan etkileri nelerdir?

Aşırı tüketilmesi halinde kan basıncını çok düşürebilir. Düşük tansiyonu olan kişiler çok fazla tüketmemelidir. Hibiskus çayı tansiyonu düşürücü olduğu için hipotansiyonu olan kişilere zararı olabilir ve bunun sonucunda baygınlığa sebebiyet verebilir. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemelidir. Bazı kişilerde kırmızı kaşıntılı alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Tansiyon ve kolesterol hastalığı olan ve bu hastalıklardan dolayı ilaç kullananlar mutlaka doktoruna danışmalıdır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Samsung, Galaxy S21 Ultra ile Birlikte Yeni 108MP Kamere