in

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik otu ballıbabagiller familyasından, güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen bir bitkidir.

Kekikte timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddeler vardır.

KEKİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Kekik; iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır, kurt düşürücüdür. Gazı ve idrarı söktürür, bağırsakları yatıştırır. Aynı zamanda ter ve balgamı da söktüren kekiğin diğer faydalarına birlikte bakalım: 

  • Görüşü güçlendirir:

Kekik, yağda çözünen bir vitamin ve bir antioksidan olan A vitamini açısından oldukça zengindir. Sağlıklı bir mukus zarını ve cildini desteklemek ve korumak için gereklidir. Böylece kekik daha iyi görmeye yardımcı olur.

  • Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde kullanılır:

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur:

Kekik, kalp hastalıklarının ana nedeni olan kronik inflamasyonun önlenmesinde yardımcı olur. Özellikle kekiğin yağı, kalp sağlığını geliştirmede ve güçlendirmede çok etkilidir. Kalp kapakçılarının düzgün çalışmasına yardımcı olur, damar ve atardamarları rahatlatır ve kan basıncını düşürmede etkilidir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yazar papatya

MEB Ders Notu ve Karneleri Nasıl Vereceklerini Açıkladı

Hibiskus çayı nasıl yapılır, faydaları neler?