in

Endonezya'da Bir Yolcu Uçağı Kayboldu

Endonezya’da iç hat seferi yapan, Sriwijaya Air’e ait bir yolcu uçağıyla kalkışından 4 dakika sonra bağlantı kesildi. Arama çalışması sürüyor.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’dan, Batı Kalimantan bölgesindeki Pontianak’a gitmek üzere hareket eden ve içinde 59 yolcu olduğu belirtilen Boeing B737-500 tipi uçak, kalkıştan 4 dakika sonra radarda kayboldu. Endonezya Eriştirme Bakanlığı Sözcüsü Adita Irawati, yaptığı izahta, “SJ182” sefer sayılı yolcu uçağı ile bağlantının sağlanamadığını belirtti.

Endonezyalı havayolu Sriwijaya Air’a ait olan uçak, uçuş takip sitesi FlightRadar24’e göre bir dakikadan daha kısa bir müddette 10.000 fitten fazla alçaldı. Sriwijaya Air’dan yapılan izahlara göre arama çalışmaları devam ediyor.

Dalgıçlar kablolar, kot pantolon parçası ve metal parçaları buldu:

Yürütülen arama çalışmalarında, bir hükümet yetkilisinin yaptığı izaha göre dalgıçlar bir uçak yıkıntınına ait olabilecek parçalar bulmaya başladı. CNN Indonesia’ya konuşan bir güvenlik yetkilisi ise “Suda kablolar, kot pantolon parçası ve metal parçalar bulduk” şeklinde konuştu.

Bu arada Xinhua haber ajansı cansız bedenlerin de bulunduğu bilgisini paylaştı. Başarnas arama kurtarma ajansı ise belirtilerin uçağa ait olup olmadığının daha netleşmediğini belirtti.

3 senede 3. Boeing Kazası:

Endonezya’da en son 2018 seneyin sonlarında havayolu şirketi Lion Air’e ait Boeing 737 MAX tipi bir uçak, Jakarta açıklarında düşmüş ve bu kazada 189 kişi yaşamını yitirmişti. Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı ise 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa müddet sonra düşmüş, uçaktaki 157 yolcu yaşamını yitirmişti. Boeing, 737 Max 8 tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sistemindeki imalat hatasının sebep olduğu uçak kazalarıyla alakalı olarak, hatasını kabul etmişti. 

Geçtiğimiz günlerde gelen bir haberle ise AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li uçak üreticisi Boeing’in 737 Max tipi yolcu uçaklarının 2018’de Endonezya ve 2019’da Etiyopya’da yaptığı kazalar hasebiyle 2,5 milyar dolar tazminat ve para cezası ödeyeceği izah etmişti. Her iki kazaya da uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler arasındaki data uyuşmazlığının sebep olduğu saptamıştı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

İstanbul, Dünyanın En Pahalı 100 Şehri Arasında

YouTube'un Yeni Telif Politikası