in

Evrenin Tahmin Edilenden Daha Hızlı Genişliyor

Astronomlar yeni teknolojiler sayesinde Dünya ve yıldızlar arasında çok daha net mesafe ölçümleri yapmaya başladı. Bu ölçümler evrenin düşünülenden hızlı genişlediğini gösterdi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia isimli uzay aracı, yakın vakitte uzaydaki mesafeleri görebilmemiz için oldukça ehemmiyetli bir çalışma yaptı. Altı sene süresince uzayda bulunan araç, daimi olarak 1,3 milyar yıldızın görüntülerini aldı. Görüntüler arasındaki farklar sayesinde de yıldızlararası mesafeler çok daha keskin olarak gözlemlenebildi. 

Bu gözlemler bilim dünyasında yeni tartışmaları ve keşfileri de beraberinde getiriyor. Bunlardan ilki de evrenin genişleme hızı oldu. Genişleme hızının eski tahminlerimizden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Evren konusunda yeni bilgiler

Toronto Üniversitesi’nden astrofizikçi Jo Bovy, Gaia’nın yaptığı ölçümlerin bugüne kadarki en isabetli ve net mesafe tespitleri olduğunu dile getirdi. Aracın erimi 1,6 milyon kilometreden fazlaydı.

Kozmologlar için en iyi yanı ise Gaia’nın yeni katalogunun, üniversal ölçekte baktığımızda çok yakınımızda olan gök cisimlerinin yerleri ile ilgili verdiği net bilgiler oldu. Bu yüzden de yeni bilgiler çağdaş kozmolojideki en büyük tartışmayı yandırdı: Hubble gerilimi denilen hızlı genişleme.

Şimdiye kadarki çalışmalara göre evren, megaparsek başına saniyede 67 kilometre hızla genişliyordu. Başka bir deyişle sabit duran iki cisim arasındaki mesafe her saniye daha da artıyordu. Gerçek ölçümler ise hızın daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bu da genişleme hızını arttıran kimi bilinmeyenler olduğunu gösterdi.

Hız 73 kilometre olarak ölçüldü

15 Aralık’ta yayımlanan ve The Astrophysical Journal’de kendine yer bulan bir çalışmaya göre evrenin genişleme hızı megaparsek başına 73,2 kilometre oldu. Hata hissesi ise %1,8 olarak izah etti. Başka bir deyişle en iyi vaziyette dahi evren, önceden gözlemlenenden hızlı şekilde genişliyor.

Başka araştırmacılar da konuyla alakalı olarak çalışmalarını yayımlamaya hazırlanıyor. Bu araştırmacıların daha düşük rakamlar vereceği ancak yeniden de tahminlerden fazlasını sunacağı belirtiliyor. Kesin olan tek şey ise evrenin durmaksızın genişlediği.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Darth Vader, Star Wars Tarihinin En Kötü Karakteri Seçildi

Yerli Aşı FAZ 1 Deneylerine Hazır