in

21 Aralık 2020 Akşamı Gökyüzüne Bakın:

2020 senesi bitmeden tarihe geçecek bir olay daha yaşanıyor ve en son takriben 800 sene önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn, yine yakınlaşıyor. Bu tarihi uzay olayı Dünya’dan rahatça gözlemlenecek. Hem de bahtlıysanız, çıplak gözle görebileceksiniz. 21 Aralık’ta akşamına konusunda tüm sualler ve cevaplarını izah ettik.

2020 yılının insanlık tarihinde unutulmayacak bir yıl olduğuna net gözüyle bakabiliriz. COVID – 19 pandemisi başta olmak üzere yaşadığımız onca olaydan sonra yeni bir yıla geçmeden önce son bir sürprizle daha karşılaşacağız. En son yaklaşık 800 yıl önce yakınlaşan Jüpiter ve Satürn seyyareleri yeniden aynı posiyona gelecek. 21 Aralık gecesi gerçekleşecek bu olayı çıplak gözle izleme bahtınız da var.

Kış Gündönümü olarak da bilinen sene en uzun gecesinin yaşandığı 21 Aralık tarihinde, gün batımından hemen sonra  güneybatı ufkuna baktığınız vakit Güneş Sistemi’nin en parlak seyyarelerinden olan Satürn ve Jüpiter’in birleşmesini görebilirsiniz. Giderayak bir tarihi olaya daha hane sahipliği yapacak 2020 seneyin 21 aralık gecesi yaşanacak büyük buluşma konusunda tüm ayrıntıları anlattık.

21 Aralık 2020’de ne olacak?

Gökbilimciler, Güneş Sistemi’nin en büyük iki seyyaresi olan Jüpiter ve Satürn’ün yakınlaşmasını büyük kavuşum olarak isimlendiriliyorlar. 21 Aralık 2020 gecesi büyük kavuşum gerçekleşiyor ve Jüpiter ile Satürn aralarında sadece 0,1 derecelik bir açı kalacak şekilde yakınlaşıyorlar. Kavuşum isimi verilen bu olay, Dünya’dan da rahatça gözlemlenebilecek.

Pandemi ile zati gergin olan kimi insanlar artık uzaylı istilası, zombi baskını, meteor düşmesi gibi olaylar bekliyorlar. Büyük kavuşum her ne kadar tarihi bir olay olsa da başımıza bir şey gelmesine kapı aralamayacak.

Jüpiter ve Satürn, en son 794 yıl önce aynı şekilde yakınlaşmıştı:

Satürn seyyaresinin Güneş çevrenindeki bir turunu bitirmesi 30 Dünya yılı sürüyor. Jüpiter seyyaresi ise bu turu 12 Dünya yılında bitiriyor. Dönüş hızı ile oluşan bu zaman farkı sebebiyle iki seyyarenin birleşmesi her 20 yılda bir tekrarlanıyor. Ancak her kavuşum aynı olmuyor.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki seyyare arasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara göre bu kadar yakın bir kavuşum, en son 1226 yılında meydana geldi. Gözlemlenebilir bir diğer kavuşum ise en son 1623 yılında gerçekleşti. Başka bir deyişle yaklaşık 800 yıldır, bu kadar yakınlaşmayan iki gezegen 400 yıldır beraber, yakın bir şekilde görülmediler.

21 Aralık “kavuşumunu” çıplak gözle görebilirsiniz:

Jüpiter ve Satürn kavuşumu ile ilgili bilgi veren Gök Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÖKMER) Müdürü Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; Dünya’dan bakıldığı zaman görülen en parlak cismin Venüs olduğunu, diğer en parlak cisimlerin ise Jüpiter ve Satürn olduğunu, söylüyor.

Gölbaşı, “Semanın en parlak cisimlerinden olan bu iki gezegenin kavuşumunu izlemek için gün batımından sonra güneybatı ufkuna bakın. Şehir ışıklarından uzak, bulutsuz bir sema varsa çıplak gözle bu tarihi kavuşumu görebilirsiniz.” diyor.

Tek bir nokta gibi görünmeyecekler:

Ay ve Güneş tutulmalarından alışık olduğumuz bir görüntü olan iki cismin tek nokta haline gelmesi, Jüpiter ve Satürn’ün kavuşumunda gerçekleşmeyecek. Dünya’dan bakıldığı zaman aralarında 0,1 derecelik açı olsa da bu fark, iki dev gezegenin aralarında bizim için büyük, uzay standartları için çok küçük bir mesafe olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Prof. Dr. Orhan Gölbaşı; kavuşum esnasında, ışıksız ve bulutsuz bir gökyüzünde bu iki gezegeni çok yakın ancak yeniden de ayrık olarak göreceğimizi dile getiriyor. Gölbaşı, kolay gibi görünse dahi böyle bir olayı 400 yıldır hiç kimsenin görmediğini de sözlerine ilave ediyor. 

Bir sonraki en yakın kavuşum 2080 yılında gerçekleşecek:

Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin dönüş hızları nedeniyle her 20 yılda bir birleştiklerini, ancak her zaman bu kadar yakın olmadığından söz etmiştik. Başka bir deyişle 2040, 2060, 2080 ve 2100 yıllarında da bu gezegenler yakınlaşacaklar. Ancak her yakınlaşma, aslında bizim algımıza sahip canlılara göre o kadar da yakın olmuyor.

Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara göre 21 Aralık 2020 tarihinde oluşacak 0,1 derecelik yakınlaşmaya benzer bir kavuşum, en yakın 15 Mart 2080 tarihinde gerçekleşecek. Elbette, bu bile 21 Aralık kavuşumu kadar yakın olmayacak. Bu yüzden 21 Aralık akşamı güneybatı ufkuna bakmayı unutmamanız öneriliyor.

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere pek çok gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Çıplak gözle görülse dahi özel gözlem aletleri sayesinde kavuşum çok daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

21 Aralık’ta ne olacak, kıyamet mi kopuyor kaygısı ise tamamiyle yersiz ve safsatadan ibaret. 21 Aralık 2020’deki tarihi anlara tarihi ana şahitlik etmek için hava karardıktan sonra gözünüzü güneybatı ufkuna çevirmeyi unutmayın.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Penguen Kolonilerine Doğru Sürüklenen Buzdağı İkiye Ayrıldı

Yeni Tip Virüs: SARS-CoV-2 VUI 202012/01