in

Güneş Sistemi "Otoyolu"

Güneş Sistemi içerisinde belirlenecek yeni bir rotanın uzay yolculuklarını hem daha kolay hem de daha randımanlı hale getirmesi olası gözüküyor.

Otostopçunun Galaksi Kılavuzu’ni okumuş olanlar, daha serinin en başında soluk mavi noktamızın Vogon isimi verilen uzaylı ırkı tarafından uzay çevreyolu geçeceği gerekçesiyle patlatıldığını anımsayacaktır. Bütün evreni kaplamasa da Güneş Sistemi için bir otoban sahiden var olabilir.

Gelecekte yapılacak olan derin uzay görevleri düşünülenden çok daha kısa sürebilir. Araştırmacıların keşfettiği Güneş Sistemi “süper otobanı“, sondaların ve diğer uzay araçlarının daha hızlı şekilde uzayda ilerlemesini sağlayabilir.

Bilinen yörüngeler incelendi

Yeni yolu bulmak için araştırmacılar, Güneş Sistemi içerisindeki milyonlarca rotayı bilgisayarlar yardımıyla teker teker hesaplamayı muvaffak oldu. Bu yörüngeler asteroid kuşaklarından dağılanlar ve diğer kullanılan yörüngeler temel alınarak incelendi. 

Yeni yaklaşım ile beraber Güneş Sistemi’nin bilhassa dış bölgelerini ziyaret etmek çok daha kolay hale gelecektir. Ayrı olarak daha verimli yolculuklarda araçların ilerlemesi için ihtiyaç duyulan olan itme kuvveti ve yakıt kullanımı da düşecektir.

Yeni bulgular Dünya’ya yakın nesnelerin ve seyyaremizi tehdit eden yapıların incelenmesinde de kullanılacaktır. Şu an için kendi sistemimizin uzak uçlarını keşfetmemiz pek de yakın bir vakitte gerçekleşecek gibi gözükmüyor. Yeniden de kozmik yolculuğumuz için hızlı bir yol bulmak, bu çalışmaları ehemmiyetli ölçüde ilereltecektir.

Uzay tamamiyle boşluk değil mi? Rotalar ne fark ettiriyor?

Genel olarak baktığımızda uzay sonsuz bir boşluk ve bu boşlukta hareket ederken çok fazla etrafsal faktörle başa çıkmamız gerekmiyormuş gibi gözüküyor. Gerçekte ise vaziyet daha değişik. Her cismin bir kütle çekimi var ve bu çekim, ilerlemeyi daha kolay veyahut daha zor hale getirebiliyor. Mesela Dünya’ya daimi iri göktaşları düşmüyor olmasının sebebi, Jüpiter’in bir mıknatıs gibi bu cisimleri kendine çekmesi. 

Yeni yörüngeler, gelecekte asteroidlerde yapılması muhtemel olan madencilik çalışmaları için de ehemmiyetli rol oynayabilir. Uzay yolculuklarında fiyatların düşmesi ile beraber daha değişik bir geleceğin kapısı da açılacaktır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Instagram, Reels Üzerinden Tüm Dünyada Alışveriş İmkanı

Formula 1'de Sezonun Son Yarışı Tamamlandı