in

SpaceX, Uzay İstasyonuna İkinci Dragon Aracını Yolluyor

SpaceX, Beynelmilel Uzay İstasyonu’na göndereceği ikinci Dragon aracı için hazırlıklar yapıyor. Bu görevde ilmi ekipmanlar istasyona eriştirilecek.

Uzay havacılık çalışmalarının özel şirketlere teslim edilmeye başlamasının hemen peşinden SpaceX roketleri sanki uzayla Dünya arasında mekik dokumaya başlamıştı. Firma şimdi de Beynelmilel Uzay İstasyonu (ISS) için bir kargo görevine hazırlanıyor.

ISS’e ikinci kez bir Dragon kapsülü gönderecek olan firmada çalışmalar son hızla devam ediyor. Önceden astronot taşıyan kapsüller yeni görev için yenilendi ve kargo taşımaya uygun hale geldi. 

Crew Dragon’dan ikinci görev

SpaceX aslında 2012 seneninden bu yana istasyonun ikmal görevlerinde bulunuyor. Şimdiye kadar gerçekleşen 20 görevde özgün Dragon kapsülü kullanılmıştı. O araç sadece yük taşıması için üretilmiş olan bir kapsül idi. Crew Dragon ise mürettebat da taşıyabiliyor.

Yeni Dragon 2 veyahut bilinen isimiyle Crew Dragon öncelikle Mayıs ayında astronotları Beynelmilel Uzay İstasyonu’na taşırken kullanılmıştı. Yeni sürümün başarısıyla beraber SpaceX, daha önceki Dragon kapsülünü kullanmayı bitirmişti. Yeni araç hem mürettebat hem de kargo taşımakta kullanılıyor.

Firmadan gelen izaha göre yeni araç selefine mukayese et %50 daha fazla yük taşıyabiliyor. Ayrı olarak bu araç otomatik olarak istasyona kilitlenebilme maharetine de sahip. Evvelki sürüm istasyona yanaştığında bir astronot tarafından robotik kol ile yakalanarak çekilmek vaziyetindeydi. 

Uzayda korona ilacı çalışması

Görevde istasyona hem ikmal malzemeleri ve astronotlar götürülecek hem de yeni deney düzenekleri sağlanacak. Avrupa Uzay Ajansı’nın biyomadencilik deneyi Bioasteroid ve uzayda yapılacak ilk Covid-19 araştırması da bu görevle birlikte istasyona gönderilmiş olacak. 

Kapsül istasyona vardığında ISS’e kenetlenmiş tek Dragon olmayacak. 15 Kasım’da SpaceX bir başka Dragon kapsülü ile 4 astronot istasyona gitmişti. Böylelikle tarihte ilk defa aynı anda iki SpaceX aracı ansızın Beynelmilel Uzay İstasyonu’na kilitlenmiş olacak. Görevler 2021 süresince da devam edecek.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Times Meydanı’nda Türk Kahvesi Tanıtıldı

Nasıl ve Neden Aşık Oluruz?