in

Netflix’in Çok Konuşulan Yeni Türk Dizisi “Bir Başkadır”

Kendi alanının devi olan Netflix, çıkardığı özgün filmler ve diziler ile herkesin beğenisini topluyor. Bu dev platform, yalnızca İngilizce muhtevalara odaklanmak yerine her ülkeye özel projeler yapıyor. Hiç kuşkusuz, bu projelerin büyük bir çoğunluğu başarılı oluyor. Bizim ülkemiz için ise bunun en büyük örnekleri Hakan: Muhafız ve Atiye gibi muhtevalardır. Netflix bu başarıdan hoşnut olacak ki, “Bir Başkadır” isminde yeni bir Türk dizisi daha yayınlandı. Dizi, 12 Kasım tarihinde yayınlanmasına karşın çok kısa müddette popüler oldu. Öyle ki, sosyal medyanın odağında olan dizi çok gerçekçi olması ile büyük beğeni topladı. Hal böyle olunca herkes dizinin konusunu ve oyuncu kadrosunu merak etmeye başladı. Biz de, sizler için Bir Başkadır dizisi ile ilgili bilmeniz şart olan her şeyi anlattık.

Bir Başkadır konusu

12 Kasım’da yayınlanan Netflix’in yeni Türk dizisi Bir Başkadır gerçekçi konusu ile izleyenleri sürüklemeyi ve etkilemeyi muvaffak oldu. Kısa müddette popüler olan ve sosyal medyada çok konuşulan dizinin konusu ise şöyle;

Dizi, birbirlerinden çok değişik kişiliklere ve bambaşka hayatlara sahip olan bir grup insanın yollarının birbirleri ile kesişmesi ile yaşadıklarını konu alıyor. Bu karakterler, yollarının birbirleri ile kesişmeleri neticeninde ya yeni bir yolda yürümek veyahut kaotik bir geçmiş ile hesaplaşmak zorunda kalacaklar.

Dizinin Netflix izahı ise şöyle: “Hayatları değişik, hayalleri değişik, korkuları değişik. Birbirlerine tam ters görünseler de yolları kesiştiğinde sınırlar ortadan kalkacak ve hepsi birbirinin hayatına dokunacak.”

Bir Başkadır oyuncu kadrosu

Bir Başkadır dizisinin oyuncu kadrosu, başarısındaki en büyük öğe olarak ön tasarıya çıkıyor. Dizide, Kuzey Güney ve Muhtesem Asır: Kösem gibi dizilerde başarılı performanslar sergileyen Öykü Karayel, Netflix’in bir diğer Türk dizisi Hakan: Muhafız’da da rol almış olan Funda Eryiğit, Behzat Ç. başta olmak üzere bir hayli dizide kendine yer bulan Fatih Artman, Medcezir ve Fi gibi dizilerdeki oyunculuğuyla büyük beğeni toplayan Defne Kayalar, bulunduğu her projeye kalite katan Alican Yücesoy, bir hayli yapımda ön tasarıya çıkan Tülin Özen, Çukur dizisinde rol alan Öner Erkan, komedi yapımlarının sevilen oyuncusu Derya Karadaş, Azeri asıllı oyuncumuz Nesrin Cavadzade, soğukkanlı oyunculuğu ile beğeni toplayan Settar Tanrıöğen ve aldıkları her rolün hakkını veren Bige Önal, Aziz Çapkurt, Özge Özel gibi isimler rol alıyor.

Önceden de bir hayli dizide rol alan Öykü Karayel ise dizinin başrollerinden biri. Karayel, Bir Başkadır dizisindeki başarılı performansı ile izleyicileri etkilemeyi muvaffak oldu. Rol aldığı her projede övgüyü hak eden performanslar sergileyen Öykü Karayel, Netflix’in yeni Türk dizisi Bir Başkadır’daki gerçekçi oyunculuğuyla ön tasarıya çıktı.

Bir Başkadır dizisinin yönetmeni

Büyük bir muvaffakiyet yakalayan Bir Başkadır’ın yönetmenliğini ve senaristliğini Berkun Oya üstleniyor. Bu dizi, 1977 doğumlu Berkun Oya’nın ikinci yönetmenlik tecrübesi. İlk yönetmenlik tecrübenini “İyi Yıllar Londra” filmi ile gerçekleştirmişti. Berkun Oya, yönetmen ve senaristliğin dışında oyunculuk da yapıyor. Oynadığı bir hayli tiyatro oyununun ve filmin yanı sıra Filler ve Çimenler filmindeki rolü ile dikkat çekmişti.

Oyuncuların canlandırdıkları karakterler

Öykü Karayel dizide, içinde bulunduğu çaresizliği kabullenen saf ve tutucu bir kadın olan Meryem karakterini canlandırıyor. Settar Tanrıöğen hoca, Bige Önal ise hocanın kızı Hayrünnisa rolünde izleyici karşısına çıkıyor. Defne Kayalar, kendi çıkmazlarında sıkışmış olan psikiyatrist Peri karakterine hayat veriyor. Fatih Artman, Meryem’im abisi olan Yasin karakterini oynuyor. Funda Eryiğit, hayatın dramını en ağır şekilde yaşayan Rukiye karakterini canlandırıyor. Alican Yücesoy, zengin ve aklı fikri cinsellik olan Sinan karakterine hayat veriyor. Tülin Özen Gülbin karakterini, Derya Karadaş Gülbin’in ablası olan Gülan’ı oynuyor. Öner Erkan ise Gülbin ve Gülan’ın özürlü kardeşine başarılı bir şekilde hayat veriyor.

Dizi nerede çekildi ve kaç bölümden oluşuyor?

Dizi konusunda merak edilen ayrıntılardan bir ötekisi de nerede çekildiği ve kaç bölümden oluştuğu oldu. İzleyenlerin beğenisini kazanan dizi başta Beyoğlu ve Bağcılar olmak üzere İstanbul’un birçok mahalleninde çekildi. 12 Kasım tarihinde Netflix’te ilk sezonu yayınlanan Bir Başkadır, 8 bölümden oluşuyor. Dizinin bölümleri ise asgari 40, maksimum 58 dakika uzunluğunda.

Diziyi izleyip bitirenler 2. sezonun çıkıp çıkmayacağını, şayet çıkacaksa da hangi tarihte yayınlanacağını merak ediyorlar. Ancak şu anda sosyal medyanın gündemine oturan dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı bilinmiyor.

Bir Başkadır için yapılan tenkitler

Şenay Akdemir Global Gazetesi’ndeki yazısında, Bir Başkadır’dan övgü dolu sözlerle söz etti. Dizinin fazlasıyla “yerli ve ulusal” olduğunu söyledi. Ayrı olarak diziyi Türkiye için beynelmilel bir proje olarak adlandırdı. Bununla beraber Bir Başkadır’ın Türkiye hudutları içerisinde üretilmiş en iyi Netflix yapımı olduğunu ilave etti.

Ekranella yazarı Yiğit Karaahmet çoğunluğun aksine diziyi başarısız buldu. Yiğit Karaahmet tenkidinde dizide çok fazla “boşluk” olduğunu belirtti. Ayrı olarak dizinin “Türk standartlarının üstünde olduğu” gibi yorumlara da katılmadığını söyledi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

lişki Merdiveni Nedir? Bu Merdivenden Nasıl İnilir?

Öfkeliyken Uykuya Dalarsanız Ne Olur?