in

Ortaokul Öğrencisinden Trafik Kazalarını Önleyebilecek Proje

TÜBİTAK’ın bir yarışması için proje geliştiren 13 Yaşında olan Cevdet Yumuşak başlı, trafik kazalarını önleyebilecek bir proje geliştirdi. Yumuşak başlı, projesi ile yarışmada üçüncü olmayı muvaffak oldu.

Balıkesir’in Burhaniye kazasında daha 8. sınıf talebesi olan Cevdet Yumuşak başlı, her sene yüzlerce sefer gerçekleşen bir trafik kazası türünü çözüm olarak geliştirdiği proje ile TÜBİTAK 14. Ortaokul Talebeleri Arası Araştırma Projesi Yarışması’nda teknoloji ve tasarım kategorisinde 3. oldu.

Daha 13 yaşında olan Cevdet Yumuşak başlı, “Tehlikeye değil hayata kapı aç” isimli projesinde araçların dikiz aynaları için yeni nesil bir sensör teknolojisi ortaya koyuyor. Bu sensörler, park halindeki aracın yanından geçenleri idrak edip, kapılarının otomatik olarak kilitlenmesini sağlayarak araç içindekilerin akan trafikte kapıları açarak hem kendilerini hem de başkalarını tehlikeye atmasını engelliyor.

Proje, hem can hem de mal kaybının önüne geçmeyi amaçlıyor

Geliştirdiği proje ile can ve mal güvenliğini artırmayı amaçladığını ifade eden Yumuşak başlı, mevzubahis sensör sisteminin 100 TL’nin altında bir fiyat ile araçlara takılabileceğini, böylelikle büyük bedeller ödemeden güvenliğin artırılabileceğini ifade ederken projesiyle alakalı izahlarına şu şekilde devam etti:

“Kapı koluna dokunulduğunda park sensörü bunu idrak ediyor ve yan aynalarda bulunan hareket ve mesafe sensörü sayesinde aracın arka bölümünde 4 metre mesafede hareketli bir cismin olup olmadığını idrak ediyor ve kapı bu sayede kilitleniyor. Aletin üstünde bulunan led ışıklar sayesinde arkada bir cisim yoksa yeşil yanıyor. Varsa kırmızı yanıyor.

Böylece bu projeyle trafikte can ve mal kaybının önüne geçmiş oluyoruz. Projem hayata geçtiğinde gelecekte ekseriyetle elektrik enerjili araçlar olacağı için hiçbir enerji kaybı yaşanmadan rahat bir şekilde can ve mal güvenliği artırılabilir.”

Daha 13 yaşında olan Yumuşak başlı’ın önceden de çeşitli yarışmalara katıldığını ve ödüller aldığını ifade eden projenin danışman öğretmeni Tarık Olpak ise “Cevdet’in geliştirdiği projeyle araç içi ve dışı can ile mal güvenliğini artırarak trafik kazalarının bir nebze de olsa azalacağına inanıyorum. Her geçen gün gelişen akıllı erişim sistemleri gibi teknolojiler Cevdetler sayesinde bugün bulunduğumuz noktaya geldi.” şeklinde konuştu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

7000 TL'ye Aldığı Hurda Tofaş'ı 70 Bin TL'ye Sattı

El Konsolu Boyutunda PC Aya Neo Founder