in ,

SpaceX Crew Dragon’un Paraşüt Testlerindeki Başarısını Gösteren Video Yayınlandı

SpaceX, NASA ile beraber gerçekleştirdiği Ticari Ekip Programı için Crew Dragon aracını geliştiriyor. SpaceX, Crew Dragon’un geliştirilmesine testlerle devam ediyor. Şirket, şimdi de birkaç aydır üzerinde çalıştığı Crew Dragon’un paraşütü MK3’ün testlerinin yapıldığını açıkladı. SpaceX, MK3’ün şirket mühendisleri ve teknisyenlerinin gerçekleştirdiği bir düzine testten başarı ile geçtiğini açıkladı.

SpaceX’in ilk mürettebatlı görevi olacak Demo-2’nin 2020’nin ilk çeyreğinden önce gerçekleştirilmesi mümkün görülmüyor. Görevin gerçekleştirilmesi SpaceX’in, NASA’nın inceleme ve nitelik belgelerini tamamlamasına bağlıdır. Ama SpaceX’in CEO’su Elon Musk, Crew Dragon ve Falcon 9’un Aralık 2019’un sonundan önce fırlatmaya hazır olacağını daha önce açıklamıştı. 

NASA’nın Ticari Ekip Programı yöneticisi Kathy Lueders, 30 Ekim tarihli açıklaması sırasında Musk’ın Crew Dragon için donanım hazırlığına yönelik tahminini doğruladı. Lueders, Crew Dragon uzay aracının Aralık ayı sonunda uçuşa hazır olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. Falcon 9’un güçlendiricisi için yapılan testler, Teksas’ta tamamlandı. SpaceX, 9 Kasım’da kabul testi için Falcon 9’u Teksas’a göndermeyi planlıyor.

NASA, son aylarda yaptığı açıklamalar ile hem Boeing’in Starliner hem de SpaceX’in Crew Dragon araçlarının paraşüt sistemlerinde arızalar meydana geldiğini açıklamıştı. NASA’nın açıklamasının ardından SpaceX, Crew Dragon’un paraşüt sistemlerini yeniden tasarladı. SpaceX, yeni paraşüt modelinin davranışına ait bilgisayar modelleme teknolojisi de geliştirdi. 

SpaceX, geçmişteki başarısızlıklara karşılık Crew Dragon’un paraşütlerini daha da yükseltmeyi ve güçlendirmeyi tercih etti. SpaceX, paraşüt sisteminin paraşüt donanımını bir arada tutan şeritleri ve diğer ayrıntıları değiştirdi ve geliştirdi. 

Crew Dragon’un yeni paraşütleri olan Mk3 paraşütlerinin on üç testi başarı ile tamamladığı açıklandı. SpaceX, bu başarılı testlerin iki haftadan daha kısa sürede yapıldığını açıkladı. SpaceX, başarılı paraşüt testinin ardından yeni testlere geçmek istiyor. 


[zombify_post]

Yazar wpntr

QUIZ: Can You Guess What Type Of Music Each Person Is Listening To? Trivia Quiz

15 Temmuz Şehitler Köprüsü İnşaatı