in , ,

Kağıt Üzerinde Hala Savaş Halinde Olduğumuz Avrupa Ülkesi “San Marino”

Dünyanın en eski ülkelerinden biri ve en eski cumhuriyeti olan San Marino, 61,2 km²’lik yüzölçümü ile İtalya yarım adasında küçük bir ülke.

301 yılında Roma İmparatoru Diocletianus’un işkencelerinden kaçan bir grup Hristiyan, aslında bir taş ustası olan Marinus’un etrafında birleşerek, bu minik devleti kurmuşlar ve 1243 yılında bir cumhuriyet haline gelmiş. Bugün hala ayakta bulunan en eski Cumhuriyet olma özelliğini taşıyor.

Türkiye ile hala resmen savaş halinde olma durumu, 1. Dünya Savaşı dönemine uzanıyor ve Türkiye ile kağıt üzerinde halen savaş halinde görünüyor. Bu durumun sebebi, her iki ülke arasında 1. Dünya Savaşı’nı bitiren anlaşmanın imzalanmamış olması.

San Marino, İtalya ile birlikte 1. Dünya Savaşı’na İtilaf Devletleri yanında savaşa dahil oldu. San Marino 950 eri ve 39 subayıyla İtalya’ya destek sağlıyordu. Osmanlı’nın İttifak Devletleri ile harbe katılmasıyla Osmanlı Devleti San Marino ile harbe girmiş oldu.

Savaşın sona ermesi ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalaması ve ardından Sevr Antlaşması ile Osmanlı Devleti 7 Devlet tarafından bölünüp Türklere sadece Orta Karadeniz ve Anadolu’da küçük bir toprak parçası bırakılmıştı. Lakin Sevr ve Mondros Ateşkes Antlaşmasına katılan devletler arasında San Marino yoktu. Yani San Marino Osmanlı Devleti ile bir antlaşma imzalamamış ve halihazırda hala savaş halindeydi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Ankara’da kurulan hükümetin Sevr Antlaşması’nı kabul etmemesi ve Kurtuluş savaşını başlatmıştı. Başarılı olup vatan topraklarının kurtarılması ve İtilaf devletleri ile Lozan Antlaşması imzalanıp İngilizlerin İstanbul’dan ayrılması ile beraber Türk Kurtuluş savaşı sona ermiş ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştu.

Ama yine Sevr ve Mondros’ta olduğu gibi Lozan Antlaşması’nada katılan devletler arasında San Marino Devleti yoktu. San Marino Devleti Sevr, Mondros, Lozan antlaşmalarına katılmayarak günümüzde Türkiye ile savaş halindedir.

San Marino savaş sonrasında gecikmeli de olsa diğer İttifak Devletleri arasında yer alan Almanya (1934), Macaristan ve Bulgaristan (1937), Avusturya (1986) anlaşma imzalandı fakat Türkiye ve San Marino bir barış anlaşması imzalamayı unuttular, bu nedenle söz konusu iki ülke kağıt üstünde nerdeyse 102 yıldır savaş halinde görünüyor.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Sadece 40 Dakika Süren Dünya Tarihinin En Kısa Savaşının Kısa Hikayesi

Dünyanın En Uzun Süren Savaşı: 335 Yıl Savaşı Ve Absürd Hikayesi

2. Dünya Savaşı’nda Nazileri Trolleyen Birlik “Hayalet Ordu”

Lozan Gerçekten de 2023’te Bitiyor mu?

[zombify_post]

İki Kardeşin Anlaşmazlığından Doğan İki Rakip Marka “Adidas ve Puma”nın Hikayesi

68 Yıl Boyunca Durmaksızın Hıçkıran Adam “Charles Osborne”un İlginç Hikayesi