in ,

68 Yıl Boyunca Durmaksızın Hıçkıran Adam “Charles Osborne”un İlginç Hikayesi

96 yıllık ömrünün sadece 28 yılını hıçkırmadan geçiren Amerikalı Charles Osborne, 68 yıl süren aralıksız hıçkırığı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na “en uzun hıçkırık” rekoru sahibi olarak adını yazdırmış.

1894 yılında doğan Charles Osbourne, 1922 yılında yaklaşık 136 kilogramlık bir domuzu kesmek üzere asmaya çalışırken yere düşmüş ve altında kalmış. Kendisi ilk başta hiçbir şey hissetmediğini söylese de doktorlar, beyninde toplu iğne başı büyüklüğünde bir kan damarının tıkandığını söylemiş ve beyninde hıçkırığı kontrol eden bölüm zarar görmüş.

Hastalığının ilk başlarında bu şansız adamın hıçkırık sayısı dakika başı 40 civarındaymış fakat zaman geçtikçe bu sayı 20’ye kadar düşmüş. Osbourne, kendisine yardım eden doktorları tarafından öğretilen bir yöntemle hıçkırıklarının arasında nefes alabiliyormuş.

Osbourne yaşadığı sağlık problemine alışarak tamamen normal bir hayat yaşadı. 96 yıllık uzun hayatı boyunca 2 kez evlendi ve 8 çocuk babası oldu. Hastalığının tek dezavantajı ise hayatının büyük bir  kısımında yediği yemeği bir doğrayıcıda öğüterek yemek zorunda kalmasıydı.

1991 yılında ülser hastalığı nedeniyle oluşan komplikasyonlardan dolayı ölen “en uzun hıçkırık” rekorunun sahibi Osbourne’un ölümünden yaklaşık bir yıl önce bilinmeyen bir şekilde hıçkırığı kesilmiş. Hıçkırık adam Osborne’un 68 yıl içinde 430 milyon kez hıçkırdığı tahmin ediliyor.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Genç Yaşta Ölmesine Rağmen Hücreleriyle Ölümsüzleşen Kadın “Henrietta Lacks”

Tüm Organları Yanlış Yerde Bulunan Kadının 50 Milyonda Bir Görülen Hikayesi

“Toksik Kadın” Olarak Anılan Gloria Ramirez’in İlginç ve Garip Hikayesi

Vampir Efsanelerinin Temelinde Yatan Korkunç Hastalık “Porfiria”

[zombify_post]

Yazar East

Kağıt Üzerinde Hala Savaş Halinde Olduğumuz Avrupa Ülkesi “San Marino”

Bir Ramazan Güzelliği “Mahya”nın Yüzlerce Yıllık Öyküsü