in , , , ,

300 Kişilik Kasabanın Aynı Anda Delirdiği “Lanetli Ekmek Olayı”

15 Ağustos 1951 tarihinde, Fransa’da küçük ve kendi halinde bir kasabası olan Pont-Saint Esprit halkı o günün sabahı sanki aklını yitirmiş gibiydi. Kimileri halüsinasyonlar görüp uçuk kaçık hareketler yaparken bazıları sadece mide bulantısından, baş ağrısından ve günlerce süren uyuyamama probleminden muzdaripti. Bütün kasabada bir anormallik vardı.

Bazıları ejderha gördüklerini iddia ederken bazıları yılanlar tarafından saldırıya uğradığını söylüyordu. Bir başka kadın ise kaplanların kendisini yediğini iddia ediyordu. 11 yaşındaki küçük bir çocuk evinden çıkıp büyük annesini boğmaya çalışıyor, bir işçi olan Gabriel Validire ise kendisinin öldüğünü iddia ediyordu. Validire’ye göre hem kendisinin hem de arkadaşının kafası bakırdan yapılmıştı ve karınlarını yılanlar yemişti.

Pont-Saint Esprit tam bir açık hava tımarhanesine dönmüştü. Yaşanan bu akıl almaz olaylar sonucu yetkililer ve doktorlar olayı araştırmaya başlar. 250’den fazla kişi gözetim altına alındı, 50 kişi ise akıl hastanesine yatırıldı.

Akıl hastanesine yatırılanların sanrılar bitmedi, kalbinin yerinden çıktığını iddia edip yerine koyulmasını talep edenler biri vardı. Hatta olaylardan 8 gün sonra akıl hastanesindeki bir kadın çığlıklarla kendisini 2. kattan aşağı attı ve düştükren sonra koşmaya başladı. Kendisinin bir uçak olduğunu iddia ediyordu. Akıl hastanesinde tedavi gören hastalardan 6’sı intihar ederek hayatını kaybeder.

Olayları araştıran Dr. Gabbai, Dr. Lisbonne ve Dr. Pourquier makalesinde şu ifadelere yer verdi: “Olayın bir başlangıç noktası herkes bir fırından dağıtılan ekmekleri yedikten sonra bir hallere giriyordu. Ekmekten yenilen miktar ise insanların akli dengesini belirleyen etken oluyordu. Az yiyenlerde 6 ile 48 saat arasında mide bulantısı, kuvvetli baş ağrısı, uyuyamama gibi semptomlar görünüyordu. Çok yiyenler ise kontrol altına alınamıyordu. Az şekilde etkilenenlerde insomnia (uyuyamama) geçtiği zaman hastalığın da geçtiğini anlıyorduk fakat Ciddi boyutta olanlar hatta ölümcül boyutta olanlar da vardı. Bunlar 10-12 gün sonra delirmeye başlayabilenlerdi. Tüm kasaba zehirlenmişti ve bazı insanlar deliyordu. Buna neden olan ise bizce ekmeğin içerisine karıştırılan ergottu”

Olay neticesinde 7 kişi yaşamını yitirdi, 50 kişi akıl hastası oldu. Olayın sorumlusu olarak ise fırıncı Roch Briand gösteriliyordu. Herşey o lanetli addedilen ekmeklerden sonra ortaya çıkmıştı.

Yapılan araştırmalar sonucunda fırıncının ekmek hamurunun içine LSD’nin ana maddesi olan ergot mantarını karıştırmıştı ki bilindiği üzere LSD dünyadaki en güçlü halüsinojen maddesidir.

Fakat yine de olayın sırrını ergot çözmemişti. Çünkü akıllarda hala “ergot mantarı ekmeğin içine karıştırılsa bile işlenmemiş halde bu kadar güçlü etki yaratabilir mi? gibi sorular vardı. Bu da ortaya belki de direk LSD’nin ekmeklere karıştırılmış olabileceği teorisini ortaya çıkardı.

Lanetli ekmek hakkındaki komplo teorileri de üretilmişti. Soğuk savaş döneminde zihin kontrolü konusunda oldukça fazla önem veren CIA, “LSD zihin kontrolünü sağlayabilir mi?” sorusuna cevap aramak için onlarca çalışma yapmıştı. CIA Fransa’nın bu kasabadaki fırıncıyı ayartıp farklı miktarlardaki LSD’nin insan zihni üzerindeki etkisini analiz etmek için tüm bölge halkını kobay olarak kullandığı görüşü ortaya atıldı.

İddianın ilginç ve kuvvetlendiri kısmı ise o dönemde Avrupa’da LSD üreten tek ilaç firmasının fabrikası olay mahaline 100 km uzaklıkta bulunuyordu. Öte yandan bu ilaç firması ve CIA’in birlikte deneyler yaptığı da bilinen bir gerçekti. Ama yine de bu veya herhangi bir teori hala kanıtlanabilmiş değil.

LSD, dünya üzerindeki en etkili halüsinojen ve etkisi damlalarla ölçülür. Bir deneyde LSD’nin 297 miligramı bir file enjekte edilmişti ve Tusko isimli fil saniyeler içerisinde ölmüştü. Aynı şekilde çok daha düşük miktarları ise insanın aklını yitirmesine sebebiyet verebilir hatta öldürebilir.

Tüm bu iddialar ve araştırmalara rağmen olay hiçbir zaman açıklığa kavuşamadı. 300 kişinin uzun süre halüsinasyon gördüğü, 50 kişinin akıl hastanelerinde tedavi edildiği ve 7 kişinin de öldüğü lanetli ekmek olayı böylelikle tarihin en büyük gizemlerinden biri olarak kaldı.

Kaynak: 1 2

Yazar East

Deveci Hacı Ali, Nam-ı Diğer “Hi Jolly”nin Amerika Macerası

Bin Yıldır Ayakta Kalmayı Başarmış, Dünyanın En Eski 10 Şirketi