in ,

23 Nisan’ın 100. Yılı Şerefine Gökyüzüne Çizilen Dünyanın En Büyük Bayrağı

Türk Hava Yolları (THY) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle özel uçuşunu yapan ve Ankara Hava Sahası üzerinde tur atan uçak gökyüzüne ay yıldız izini bıraktı.

Sabah saatlerinde özel uçuş için İstanbul’dan Ankara’ya giden TC-JJF tescilli Boeing 777-300(ER) tipi uçak, saat 09.40’ta Esenboğa Havalimanı’ndan havalandı.  Sefer sayısı TK1920 olarak belirlenen ve yaklaşık 2 saat süren uçuşta, sırasıyla ay ve yıldız sembollerinin oluştuğu bir rota izlendi. Uçuş takip verilerinin yer aldığı canlı hava trafiği sitesi Flightradar24 üzerinden de an be an takip edilen uçuşun ardından havacılık tarihine geçecek ay-yıldızlı bir rota ortaya çıktı.

Türk Hava Yolları’nın TK1920 sefer sayılı özel uçuşu hakkındaki filmi bu akşam saat 19.20’de resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanacak.

Ankara hava sahası üzerinde özel bir uçuş gerçekleştiren TK-1920 sefer sayılı uçağın pilotu Kaptan Pilot Öner Samyel ve Pilot Murat Gülkanat, Türkiye Büyük Millet Meclisi üzerinde özel bir anons yaptı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” sözüne atıf da yapılan anonsta, onun emanet ettiği mirasın gökyüzündeki bekçileri olunduğu vurgulandı.

THY’nin içerisi Türk bayraklarıyla donatılmış TK1920 sefer sayılı uçağının yaptığı bu uçuş, sivil havacılık takip verilerinin yer aldığı canlı hava trafiği sitesi Flightradar24’da yaklaşık 200 bin kişi tarafından takip edilerek listede ilk sırayı aldı.

Kaynak: 12

[zombify_post]

Atatürk ve 10 Yaşındaki Amerikalı Bir Çocuk Arasındaki Mektuplaşmanın Harika Hikayesi

Bir Dönemler İstanbul’da Çok Popüler Olan “Yüzen Evler”