in , , ,

2. Dünya Savaşı’nda Nazileri Trolleyen Birlik “Hayalet Ordu”

Tarihteki en büyük ve kanlı savaşlardan biri olan 2. Dünya Savaşı’yla ilgili en ilginç bilgilerden biri Almanya güçlerine karşı kullanılan “Hayalet Ordu” adlı birlikti. Nazi Almanya’sının hızlı yenilgisi ve çöküşünün arka planında müttefiklerin kullandıkları şişme tanklar, maket uçaklar ve yapay top sesleri gibi yanıltma taktikleri vardı.

Savaş bittikten onlarca yıl sonra bile bu birliklere dair kayıtlar tamamen gizli tutuldu. Öyle ki 1996 yılına kadar kimse bu ordunun tamamen bir kurmaca olduğunu bilmiyordu.

İkinci Dünya Savaşı aynı zamanda bir istihbarat savaşıydı. İstihbarat ağı güçlü olan taraf öne geçiyordu. Enigma ile büyük bir avantaj elde eden Nazi Almanya’sı daha sonra bu avantajı Alan Turing gibi bir dehanın sayesinde kaybetti. İstihbarat kadar şaşırtma taktikleri de önemliydi. Savaşta her tür hile mübahtı ve düşmanı kandırmak kazanmanın bir yoluydu. 

Müttefiklerin Normandiya Çıkarması başarılı olmuştu ve oraya tutunup Avrupa içlerine doğru ilerlemeleri gerekiyordu, fakat ellerindeki asker sayısı kısıtlıydı. Müttefiklerin ilginç bir yanıtlma planını devreye soktu. General Patton’ın “Hayalet Ordu” fikri değerlendirmeye alındı ve kullanmaya karar verildi.

Bu fikir ilk başta çok uçuk karşılandı, ancak 1942’de İngiliz zırhlılarının komutanı Alman birliklerine karşı cephede boş olan yerlere sahte tanklar yerleştirerek düşman hattını kandırmayı başarmıştı.

Kararın onaylandıktan sonra Amerika’nın önderlik ettiği “23. Garnizon Özel Kuvvetleri” kuruldu. Savaştan sonra onlara ise “Hayalet Ordu” olarak anılmaya başlandı. Ordu için 1100 kişilik birlik kuruldu. Ancak işin ilginci birliğin yarısından çoğu silah tutmasını bile bilmiyordu. Hatta aralarında ünlü moda tasarımcısı Bill Brass, ressam ve heykeltıraş Ellsworth Kelly bile vardı.

Bu ekip topraklarından uzak kıtalarda savaşan Amerikan ordusunun birçok açığını kapatmak için, şişme tanklar, toplar,silahlar ve uçaklar tasarladı. Tasarımların gerçekçi olması için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Tank toplarının ağzının hizasına alev çıkış izi, palet izleri, hoparlörle top sesleri veriliyordu. Haliyle devriyeye çıkan Alman uçaklarını bu sayedeyanıltıyordu ve fazladan askeri birlikler var sanıyorlardı.

Ses teknisyenleri, 25-30 km öteden duyulabilen ve sanki tanklar yaklaşıyormuş gibi düşündürten sesler yaratıyor ve bu şekilde Nazi birliklerini korkutuyordu. Bunun yanı sıra “Spoof Radio” adı verdikleri bir planla da gerçek radyo yayıncılarını taklit ederek yanlış bilgiler yaydılar, hatta bu şekilde dönemin ünlü Nazi radyo propagandacılarını bile kandırmayı başardılar.

Olay bununla da sınırlı kalmadı sanatçılar, müttefik subayların kılığına girip halk arasında sahte haberler yaydılar. Kendi aralarında konuşuyormuş gibi yaparak, etraftakilere birliklerin yeriyle ve sayısıyla ilgili yanlış bilgileri yayıyorlardı. Haliyle Alman casusları da bu sahte istihbarat ve haberleri Berlin’e bildiriyordu. Savaş boyunca Nazi birlikleri bu ordunun sahte olduğunun farkına varamadı.

Bu kadar senaryo, hazırlık boşa gitmedi ve Almanları fena halde trollediler ve savaşın kazanılmasında büyük bir rol aldılar. Ancak bu bilgiler 1996’ya kadar kimse tarafından bilinmiyordu. Bu yıldan sonra ise kamuoyuyla paylaşıldı.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünyanın En Uzun Süren Savaşı: 335 Yıl Savaşı Ve Absürd Hikayesi

Sadece 40 Dakika Süren Dünya Tarihinin En Kısa Savaşının Kısa Hikayesi

Kocasının İntikamını Almak İçin Tank Satın Alıp Savaşa Katılan Kadın!

309 Nazi Askerini Öldürerek Tarihe Geçen, Keskin Nişancı ” Lyudmila Pavlichenko”

[zombify_post]

Karantina Günlerinde Renk Katacak, En İyi 10 Güney Kore Yapımı Film

Bir İşkence Aleti Olarak İcat Edilmiş “Koşu Bandı”nın İlginç Serüveni