in

175 MİLYON YIL ÖNCE PARÇALANAN KITA PANGEA

Kıtalar daimi hareket halindedir, bize göre bu yavaş gibi görünse de dünyanın 4,5 milyar yaşında olduğunu düşününce bu uzun müddet zarfında kıtalar defaatle ayrılıp tekrar birleşmiştir. Tüm kıtaların birleşmesi halinde ortaya çıkan bu tek kıtaya ise süper kıta isimi verilmektedir.Vaalbara, Kenorland, Rodinya gibi kıtalar da milyarlarca sene evvelki süper kıtalardı. Ancak biz bugün son süper kıtadan, Pangea’dan söz edeceğiz. Pangea kelimesi, Daha önceki Yunancada bütün mananına gelen pan ve yeryüzünü simgeleyen Tanrıça Gaea sözcüklerinin birleşiminden gelmektedir.

Pangea ne vakit oluştu ve ne vakit ayrıldı;

Pangea, Paleozoik vakit (545 milyon sene önce başlayıp 251 milyon sene öncesine kadar uzanan bir jeokronolojik bir vakit dilimidir) sonlarına doğru, başka bir deyişle takriben 300 milyon sene önce olmuş, 125 milyon sene kadar sonra da, yeniden takriben 175 milyon sene önce parçalanarak ayrılmaya başlamış son süper kıtadır. Bu süper kıtanın çevreninde ise tek, büyük bir umman vardı; Panthalassa.

Günümüzdeki yeryüzünün aksine Pangea’nın büyük bölümü güney yarımkürede bulunuyordu. Bu süper kıta, magma tabakasındaki konveksiyonel hareketler neticeninde güneyde Gondvana ve kuzeyde Lavrasya olarak ikiye ayrılmış ve bu iki büyük kıta arasında da Tetis Denizi oluşmuştur.

Tetis Denizi’nden geriye günümüze; Akdeniz, kuzeydeki Paratetis kolundan Karadeniz, Aral Denizi ve Hazar Denizi kalmıştır. Kuzeydeki Lavrasya kıtası ayrılarak, Kuzey Amerika ve Avrasya (Avrupa ve Asya); Gondvana ise ayrılarak G. Amerika, Afrika, Antarktika ve Okyanusya oluşmuştur.

Kıtaların birleşmesi ve Himalayalar;

Bu parçalanma sürecinden sonra Kuzey Amerika ile Güney Amerika kıtası ve Avrasya ile Afrika kıtası birbirine oldukça yaklaşırken, Okyanusya kıtası da Antarktika’dan ayrılmıştır. Bu süreç içinde Hindistan levhası ile Avrasya’nın çarpışması neticeninde ise; içinde dünyanın en yüksek tepesi olan Everest’in de bulunduğu Himalaya sıra dağları oluşmuştur. Böylelikle sıra dağların nasıl oluştuğunu da anlamış oluyoruz.

angea kıtasının ispatları ve böyle bir süper kıtanın varlığını nereden biliyoruz diye merak ediyorsanız şayet, buna en iyi örnek; Güney Afrika, Hindistan ve Avustralya’da keşfedilen benzer fosiller ve Güney Amerika ile Afrika’nın batı kıyılarında görülen benzer kaya biçimleridir.

Peki kıtalar birleşince arada kalan denizlere ne oluyor? Böyle bir vaziyette deniz tabanı yükselerek karaya dahil oluyor. Sözgelimi 50 milyon yıl sonra Akdeniz diye bir deniz olmayacak. Bu deniz tabanlarının yükselmesi ise milyonlarca yıllık fosilleri deniz tabanından gün yüzüne çıkarmış oluyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

ZEHİRLİ KADIN LAKAPLI GLORİA RAMİREZ

KARNAK TAPINAĞI: