in , ,

130 Çocuğun Kaybolması Olayı ve “Fareli Köyün Kavalcısı” Masalının Gerçek Hikayesi

1812 yılında Jacob ve Wilhelm Grimm kardeşler köy köy, kasaba kasaba dolaşarak yüzyıllar boyunca anlatılan efsaneleri, masalları, şiirleri toplamışlar, sonra da derlemelerini 1816 yılında kitaplaştırmışlar. En ünlü hikayeleri ise “Rattenfänger von Hameln” yani bizim bildiğimiz adıyla “Fareli Köyün Kavalcısı”.

Ortaçağ’da geçen masala göre; bir gün Hameln Köyü’nü fareler basar. Köylü ne yapacağını bilmez haldeyken bir adam gelir, “Sizi kurtarırım ama bana şu kadar altın verirseniz” der ve anlaşırlar. Adam kavalını çıkarır, sihirli melodisiyle fareleri peşinden sürükleyip nehirde boğulmalarını sağlar.

Köye dönüp parasını istediğinde ret cevabı ile karşılaşan kavalcı, kızar ve yine kavalından çıkardığı başka bir melodiyle köyün bütün çocuklarını peşinden ormana götürür.

Masalın bildiğimiz “çocuksu” versiyonlarında, kavalcı uyurken bir köylü kavalını alıp bütün çocukları köye geri götürür. Köylüler çok mutlu olurlar ve sonunda kavalcıya altınlarını verirler.

Ama gerçekte 1300’lü yıllarda Hameln’de yaşanan bu olayda, ne Fareli Köyün Kavalcısı altınlarını almıştır, ne de 130’u aşkın çocuk bir daha köye dönmüştür. Bir daha hiçbirisinden haber alınamamıştır. Utanç içindeki köylüler de bu masalı uydurmuştur.

Hikaye ilk bakışta basit bir halk hikayesi gibi dursa da bazı kanıtlar bu olayın gerçekten yaşanmış olabileceğini gösteriyor. Olay 26 Haziran 1284 târihinde “Saint John ve Saint Paul” gününde yaşanıyor. 1300 yılında yapılan ve 17. yüzyıla kadar kasabanın Pazar Kilisesinde tutulan bir vitray pencerede yaşanan olay tasvir edilmiştir.

Hameln kasabasının 1384 yılına ait kroniklerinde ise “çocuklarımızın gidişinden bu yana 100 yıl geçti.” ibaresi geçiyor. 16.yy’da kasaba girişine yeni bir kapı inşa edildiğinde ise üzerine şöyle yazılmış “1556, büyücünün 130 çocuğu kasaba dışına sürüklemesinden 272 yıl sonra bu giriş yapıldı.”

Bir başka alman kasabası olan Lunenberg kasabasında Latin bir tarihçinin yazdığı kroniklere göre yine iyi giyimli bir adamın Hameln’e gelerek 130 çocuğu kavalı ile peşine takarak kaçırdığı anlatılır fakat hiç birinde farelerden bahsedilmez.

Olay hakkında tarihçiler birçok görüş sunmuşlar; Hameln’de Avrupa’da yaygın olan sıçan istilalarından biri yaşanmış ve halk mahsulleri sıçanlar tüketince besleyemedikleri çocuklarını köle tüccarlarına satmış olabilirler. Ve bu kabul edilemez gerçeği kavalcı masalı ile yumuşatmış olabilirler.

Ya da çocuklar, Avrupa’da örnekleri görünen “Dans salgını” hastalığına kapılıp öldüler. Bir başka teoriye göre de çocuklar vebadan öldüler. Hikayedeki fareler bunun ispatı gibi dursa da 1300 lü yıllardan önce veba kaydı Avrupa’da yok.

Bazı tarihçilere göre de bu çocuklar o dönemde Haçlı Savaşları için toplanmıştı. Masum çocukların saf yürekleri olduğu için savaşçıların onlarla birlikte Kudüs’ü geri alacağına dair inanç varmış o günlerde.

Hikayenin çocuklar için uyarlanmış daha sonraki versiyonlarında olayın karanlık yönü tamamen gizlenerek çocukların köylerine geri döndüğü bir hale evrildi… ama o çocuklar bir daha hiç dönmedi.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Tarihteki En İlginç Ölümcül Salgın “1518 Strasbourg Dans Salgını”

300 Kişilik Kasabanın Aynı Anda Delirdiği “Lanetli Ekmek Olayı”

Heidi’nin Gerçek Hikayesi ve İsviçre’nin Karanlık Yüzü “Verdingkinder”

Pablo Picasso’nun Ünlü Tablosu “Guernica”nın İlginç ve Trajik Hikayesi

[zombify_post]

Dünya, Güneş’e 1 cm Daha Yakın ya da Uzak Olsaydı Donar veya Yanar mı?

1 Mayıs İşçi Bayramı ve 8 Saat Mesai Süresinin Ortaya Çıkış Öyküsü