in ,

12 Yaşında Suikaste Kurban Giden Çocuk Aktivist “İqbal Masih”in Hüzünlü Hikayesi

İqbal Masih’in yaşam savaşı, 1983 yılında Pakistan’ın en yoksul bölgelerinden biri olan Mudrike’de doğması ile başladı. İqbal henüz küçük bir bebekken babası evden ayrılmıştı. Oldukça yoksul olan aile birçok yerden borç almak zorunda kalmış.

Küçük çocuğun annesi, İqbal’in abisinin düğün masraflarını karşılayabilmek için bir halıcı olan bir iş adamından borç aldı. Aile zaten borçlu olduğu için borcun ödenmemesi durumunda borcun ödenmesi için İqbal’in esir olarak alınması şartı kondu.

İqbal henüz 4 yaşındaydı ve 600 rupi, yaklaşık olarak 12 dolar civarı bir paraya halı tüccarına satılmış oldu. O dönemin Pakistan’ında çocukların bir çoğu halı mafyalarının tekelindeydi. Çocuk işçiler tıpkı birer köle gibi karın tokluğuna haftanın 7 günü 14 saat çalıştırılıyordu.

Mafya haline gelmiş halı imalatçılarının çocukları seçmelerinin sebebi ise en pahalı ve ince işçilikli halıları küçük el ve parmakların dokuyabilmesiydi. Bu yüzden esir tutulan çocukların büyümeleri bilerek engelleniyordu. Günde yarım saat mola ile 14 saat boyunca iki büklüm çalıştırılan çocuklara sadece hayatta kalabilecekleri kadar yiyecek ve su veriliyordu.

Bu kötü şartlar yüzünden İqbal’in omurgası yamulmuş ve kısa ömürü boyunca böbrek problemleri yaşamıştı. İqbal 10 yaşına gelmişti fakat 5 yaşındaki bir çocuğun bedenine sahipti. kötü şartlar nedeniyle boyu sadece 1.20’ydi ve 27 kiloydu.

İkqal bir tesadüf eseri, Pakistan Yüce Mahkemesinin esir çalıştırmanın yasak olduğunu ilan ettiğini öğrendikten sonra zorla çalıştırıldığı yerden 10 yaşındayken kaçmayı başarır ve polise sığınır. Fakat İqbal çok zor şartlarda çalıştırıldıklarını ve şiddet gördüklerini söylese de polisler onu fabrikaya geri götürmüştü. Fabrika sahibinden alacakları rüşvet daha tatlı gelmişti.

İqbal Mesih kendiyle aynı kaderi paylaşan onlarca çocukla birlikte 6 yıl boyunca köle gibi çalıştırılıp, tutsak hayatı yaşadı. Ancak kaderine teslim olmamış ve hep bir çıkış yolu aramıştı ve bu eziyetten kurtulabileceğine olan inancını hiç kaybetmedi.

Günün birinde tesadüf eseri Bonded Labour Liberation Front (BLLF – Esir Emekçiler Kurtuluş Cephesi) adlı aktivist grubun olduğunu öğrendi ve kasabada toplantı yapılacaktı. İqbal, büyük bir risk alarak diğer çocukların da yardımıyla fabrikadan bir kez daha kaçıp ve toplantıya gitti. Gittiği toplantı adeta hayatını kurtardı. Oradakilerden Pakistan devleti tarafından peshgi’nin (bir çeşit tefecilik borcu) yasa dışı ilan edildiğini öğrendi. Orada bulunanlara durumu anlattı ve yardım istedi.

Aktivist grup yardımıyla çocukları ve kendini köle tacirlerinin elinden kurtaracak evrakları toplayan İqbal Masih, başı dik bir şekilde fabrikaya gitti. Bilerek evrakları fabrika sahibine kendi vermek istedi. Bu sırada orada bulunan arkadaşlarına da seslenmek istiyordu.

Fabrikaya gittiğinde patrona evrakları verdi ve arkadaşlarına dönerek “Korkmayın. Her şeyi öğrendim. Benimle gelin. Sizler özgürsünüz.” diye haykırdı. Patron her ne kadar sinirlense de elinden hiçbir şey gelmedi. Tüm çocuklar özgürlüklerine kavuştu.

Kurtulduktan sonra da bir aktivist olarak, köle gibi çalıştırılan esir çocuklar için büyük çaba gösterdi. Bir süre sonra onu rehin tutan mafya bile ondan korkar hale gelmişti.

BLLF yardımıyla ABD’ye gitti. Normalde 4 sene olan okulunu 2 senede tamamladı. Küçük yaşına rağmen kocaman yüreği olan İqbal, tüm dünyada çocuk işçilerle ilgili konuşmalar yaptı ve 3000 civarında çocuğun hayatını kurtardı. En büyük hayali ise hukuk eğitimi alıp avukat olmaktı.

Tüm dünyada söylemleriyle ve yaptıklarıyla ses getiren 12 yaşındaki İqbal Masih, 16 Nisan 1995’te ABD döndüğünde, sokakta oynarken suikasta uğradı. Katil esir işçi çalıştıran bir çiftçiydi. Cinayet örtbas edildi, katilin eroin bağımlısı olduğu iddia edildi.

Küçük bir bedeni ama büyük bir ruhu olan İqbal, mücadelesi ile kendi adaletlerini de kendi sağlamış, büyük bir mücadele vermiş, kısacık yaşamına hem acıklı hem de zaferlerle dolu bir hikaye sığdırdı.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Heidi’nin Gerçek Hikayesi ve İsviçre’nin Karanlık Yüzü “Verdingkinder”

Hitler Selamı Vermeyi Reddeden “August Landmesser” Ve Hüzünlü Hikayesi

Suçsuz Yere 28 Yıl Hapis İle Başlayan Azim Hikayesinin Kahramanı “Avukat Jarrett Adams”

“Bella Ciao” Yani Bildiğimiz İsmiyle “Çav Bella” Şarkısının Pek Bilinmeyen Hikayesi

[zombify_post]

25 Farklı Ülkedeki Ailenin Haftalık Gıda Tüketimlerini Gösteren 25 İlginç Fotoğraf

Efsane Çizgi Filmler Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 15 Şaşırtıcı Bilgi