in ,

1 Mayıs İşçi Bayramı ve 8 Saat Mesai Süresinin Ortaya Çıkış Öyküsü

İşçi ve emekçiler tarafından 131 yıldır dünya çapında kutlanan “1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı”, kimi ülkelerde yasaklar nedeniyle sadece bir avuç insanın, kimi ülkelerde ise milyonların sokaklara çıkıp neşeyle kutladığı bir gün.

Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanan 1 Mayıs, 2009 yılında TBMM’de kabul edilen yasa ile “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi ve 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi.

1 Mayıs ilk kez, 14 -21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle, tüm dünyada işçilerin haklarını almak üzere grev ve eylem yapacakları gün olarak belirledi. Bu kararla ilk kez uluslararası hale gelen 1 Mayıs, 1886’da Amerika’da yaşanan kanlı işçi eylemlerinin ansını yaşatmak için seçilmişti.


1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğindeki işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü ve on binlerce işçi iş bıraktı.

O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından; “Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu” şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti. 3 Mayıs’ta grevdeki Mc Cormick fabrikasına polisin vahşice saldırarak altı işçiyi öldürmesini ve onlarcasını yaralamasını protesto etmek üzere, işçiler 4 Mayıs’ta Şikago Saman Pazarında bir protesto düzenlediler. Ancak, bu barışçı gösteriye polisin bir kez daha saldırması sonucunda kargaşa çıktı.

Bu esnada, nereden geldiği bilinmeyen bir bomba kalabalığın ortasına atıldı ve yedi polisle dört işçinin ölmesine yol açtı. Bunu bahane eden hükümet, dört işçi önderini düzmece bir mahkeme sonunda idam etti. Onlarcası tutuklandı ve hapse atıldı.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

1914 yılında Ford Motor tarafından uygulanmaya başlanan 8 saatlik mesai süresi, sanılanın aksine üretim yarışında Ford Motor’u öne geçirdi. Koşulların iyileştirilmesi işçilerin verimliliğini artırmış, daha kısa sürede daha çok iş yapar hale gelmelerini sağlamıştı. Hal böyle olunca şirketin kârlılığı da artmıştı.

Her daim olduğu gibi başarılı sonuçlara sebep olan bu yenilik de kısa sürede birçok takipçi buldu. Sekiz saatlik mesai süresi böylece yeni standart olarak belirlendi.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

12 Yaşında Suikaste Kurban Giden Çocuk Aktivist “İqbal Masih”in Hüzünlü Hikayesi

“Bella Ciao” Yani Bildiğimiz İsmiyle “Çav Bella” Şarkısının Pek Bilinmeyen Hikayesi

Amerikalılar Neden Şükran Günü Kutlarlar?

Sevgililer Günü Neden 14 Şubat?

[zombify_post]

Yazar Bay Yorum

130 Çocuğun Kaybolması Olayı ve “Fareli Köyün Kavalcısı” Masalının Gerçek Hikayesi

Neden A4 Kağıtlarının Boyutları 21 cm ve 29,7 cm Gibi Küsüratlı Ölçülerden Oluşur?